Najczęściej zadawane pytania

Jak daleko od szkoły będę mieszkać?

Korzystając z komunikacji miejskiej, do szkoły będziesz miał nie więcej niż 15-20 min. Większość naszych mieszkań znajduje się blisko szkoły i blisko centrum Krakowa.

 

Czy istnieje nocna komunikacja miejska i czy jest bezpieczne wracać nocą do domu?

Tak, Kraków jest bezpiecznym miastem i również w nocy można podróżować bez obaw. Oczywiście istnieje nocna komunikacja miejska, jednak autobusy i tramwaje kursują wtedy znacznie rzadziej i trudniej też dotrzeć do wszystkich miejsc. Warto wcześniej sprawdzić rozkład jazdy, żeby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Zawsze też można zamówić taksówkę do domu. Koszt taksówki w nocy to koszt ok. 20 zł (do 5 km).

 

Czy będę miał możliwość zrobienia prania?

Tak, wszystkie oferowane przez nas mieszkania są wyposażone w pralkę. Istnieje także możliwość skorzystania z pralni. W Krakowie jest kilka punktów, gdzie możesz skorzystać z takiej usługi. Koszt jednego prania to około 15 zł. 

Jaką formę zakwaterowania wybrać?

Mieszkając z polską rodziną ma się możliwość „podglądania Polski od kuchni” :) - zobaczenia jak żyją Polacy, co jedzą na niedzielny obiad, w jaki sposób przyjmują gości...

Osoby goszczące naszych studentów czasami nie znają innych języków, co może być również bardzo przydatne w codziennych praktycznych ćwiczeniach z języka polskiego. Zakwaterowanie z rodziną szczególnie polecamy więc osobom, które cenią sobie spokój, domową atmosferę oraz tym, którzy mogą czuć się niepewnie w obcym mieście i chcą poświęcić jak najwięcej czasu na naukę. 

Mieszkanie z innymi studentami z kursu ma również wiele zalet. To na pewno świetna okazja do zawarcia nowych przyjaźni i poznania innych kultur. Kursanci, mieszkając razem, bardzo często wspólnie jedzą na mieście i wspólnie przygotowują w mieszkaniu posiłki, pomagają sobie w zadaniach z języka polskiego i razem wracają z nocnych podbojów miasta. Swoboda i nieskrępowana atmosfera w mieszkaniu zapewne przypadnie do gustu osobom młodym i niezależnym.

Istnieje również możliwość wynajcia niezależnego apartemantu. Dwupokojowe, nowocześnie urządzone mieszkania znajdujące się w nowym budownictwie przy ulicy Wrocławskiej i Prądnickiej. Oddalone około 1 km od centrum Krakowa (do szkoły można dojść pieszo w ok. 20 min). Szczególnie polecamy osobom ceniącym niezależność, wygodę oraz bliskość Rynku Głównego.

Czy osoba, z którą będę dzielić pokój, będzie w podobnym wieku?

Najprawdopodobniej tak, chyba że na Twoim kursie nie będzie osoby w podobnym wieku.
Naszych kursantów kwaterujemy kierując się płcią (ma być taka sama :)), wiekiem (ma być zbliżony) i kraj (inny niż Twój, żebyś mógł rozmawiać po polsku).

Staramy się też uwzględniać wszystkie prośby i sugestie dotyczące zakwaterowania, o których piszecie nam w uwagach podczas zgłoszenia (na przykład alergie, problemy ze zdrowiem).

Czy w Krakowie jest bezpiecznie?

Na pewno tak. Kraków jest niezwykle gościnnym miastem, bezpiecznie czują się tu zarówno mieszkańcy jak i turyści. To miasto studentów, którzy lubią się bawić :). W nocy w centrum miasta często jest tak tłoczno jak w dzień. Porządku i bezpieczeństwa pilnuje straż miejska oraz policja.

Radzimy jednak zachować ostrożność w miejscach pełnych ludzi (w barach, w domach handlowych, w tramwajach) – podobnie jak w innych dużych miastach, także w Krakowie zdarzają się kradzieże kieszonkowe.

 

Gdzie mogę korzystać z internetu i wysyłać maile?

Kafejek internetowych w Krakowie jest całe mnóstwo, znajdziesz je zarówno w Rynku jak i w osiedlach z dala od centrum. Ich cenniki są podobne, przeciętnie płaci się od 2 do 4 zł za godzinę.
Bezpłatnie z bezprzewodowego internetu możesz korzystać w naszej szkole, jak również w wielu miejscach w mieście (na Rynku Głównym, w wielu pubach i kawiarniach...).