Najczęściej zadawane pytania

Jaką metodą prowadzona jest nauka języka polskiego w Centrum Varia?

Nauka polskiego w naszej szkole opiera się przede wszystkim na metodzie komunikatywnej, co oznacza, że szczególny nacisk kładziemy na rozwijanie umiejętności swobodnego posługiwania się językiem polskim w różnorodnych sytuacjach życiowych. Ćwiczenia lekcyjne są tak zaprojektowane, by odzwierciedlały autentyczną komunikację. Stąd na naszych lekcjach różnorodność dialogów, dyskusje prowadzone w parach i małych grupach, scenki sytuacyjne, gry i zabawy. 

W czasie lekcji języka polskiego rozmawiamy tylko po polsku, niezależnie od poziomu zaawansowania grupy. Stawiamy na metodę komunikatywną, ale także dbamy o poprawną wymowę, odpowiedni akcent i nie zapominamy o gramatyce.

Jak mogę zapłacić za kurs?

Zapłacić za kurs można na trzy sposoby: przelewem bankowym (na konto w złotówkach lub w Euro), kartą lub gotówką w sekretariacie szkoły.

Wymagane jest wcześniejsze wpłacenie zaliczki (550 zł / 140 euro), jako potwierdzenie zgłoszenia na kurs. Pozostałą kwotę można uiścić na miejscu, w sekretariacie szkoły. 

Dane bankowe:

VARIA s.c. Centrum Języka Polskiego,Katarzyna Hoffmann, Aneta Kawa
ul. Michałowskiego 2/3, 31-126 Kraków

Nazwa banku: mBank S.A. FORMERLY BRE BANK S.A. (RETAIL BANKING) LODZ Address of the bank: Skrytka pocztowa 2108, 90-959 Lodz 2

Rachunek w złotówkach:

Numer konta/IBAN: PL 51 1140 2017 0000 4102 0546 3403
SWIFT: BREXPLPWMBK

Rachunek w euro:

Numer konta/IBAN: PL 70 1140 2017 0000 4012 0038 5708
SWIFT/BIC: BREXPLPWMBK

Z jakich krajów najczęściej pochodzą kursanci?

Mamy studentów z całego świata :)! Gościli u nas kursanci z ponad 80 krajów. Najwięcej osób przyjeżdża z Europy, z krajów sąsiadujących z Polską, ale coraz częściej także i z innych kontynentów, czasem z bardzo odległych zakątków świata.

O której godzinie odbywają się lekcje?

Zajęcia rozpoczynają się zawsze w godzinach rannych (przeważnie między 09:00 – 11:00) i zwykle kończą się do godz. 14:00. Godziny popołudniowe i wieczorne zarezerwowane są na program kulturalny.

Jak dużo mogę nauczyć się w przeciągu dwóch tygodni?

Intensywność zajęć, systematyczne powtórki i sympatyczna atmosfera na lekcji stwarzają optymalne warunki do skutecznej nauki języka polskiego. Program kursu skonstruowany jest tak, żeby student z łatwością mógł używać poznanego słownictwa i struktur gramatycznych w różnych codziennych sytuacjach. Z pewnością będziesz zaskoczony, jak dużo można nauczyć się nawet w tak krótkim czasie.

Czy można zapisać się na kurs trzytygodniowy (lub dłuższy)?

Kurs intensywny można dowolnie dostosowywać do swoich potrzeb i możliwości czasowych. Można uczestniczyć w kursie 1-, 2-, 3-,... 10-tygodniowym.

W jakim wieku są osoby przyjeżdżające na kurs?

Nasze kursy przeznaczone są dla osób w wieku 16+. Biorą w nich udział ludzie w każdym wieku: uczniowie szkół średnich, studentów, ludzie pracujący oraz emeryci. Średnia wieku to 25 – 35 lat.

Jaki poziom wystarczy, żeby porozumieć się w Polsce?

To zależy, czy chcemy dogadać się w najprostszych sytuacjach, np. pytając o drogę, robiąc zakupy, zamawiając obiad czy zależy nam na bardziej zaawansowanych dialogach i abstrakcyjnych tematach.

Prosta komunikacja jest możliwa już na poziomie A2, natomiast poziomem, który pozwala w miarę swobodnie poradzić sobie z większością typowych sytuacji turystycznych jest B1.

Czy szkoła oferuje kursy na różnych poziomach zaawansowania?

Uczymy na wszystkich poziomach zaawansowania, od początkującego po zaawansowany. Osoby, które już miały kontakt z językiem polskim, piszą na początku kursu test kwalifikacyjny. Na podstawie wyników testu pisemnego oraz rozmowy z lektorem przydzielamy do odpowiedniej grupy. Przy określaniu poziomu biegłości językowej stosujemy Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESKOJ) - Common European Framework of Reference for Languages, zgodny z zaleceniami Rady Europy.

Ile lekcji jest każdego dnia?

Kurs intensywny obejmuje 40 godzin lekcyjnych, co oznacza, że codziennie są 4 lekcje (4 x 45 min. + 15 min. przerwy). Jedynie w przypadku gdy grupa liczy 3 osoby lub mniej, kurs obejmuje 30 lekcji, tj. 3 lekcje każdego dnia. Osoby chętne mogą ponadto obserwować zajęcia innych grup o podobnym poziomie, jeśli plan lekcyjny na to pozwala.

Pierwszego dnia kursu (poniedziałek) lekcje rozpoczyna grupa początkująca. Pozostałe osoby piszą test kwalifikacyjny i odbywają rozmowę z lektorem. Lekcje dla tych osób rozpoczynają się następnego dnia.

Czy dostanę certyfikat ukończenia kursu i czy jest on respektowany przez uczelnie?

Certyfikat ukończenia kursu otrzymuje każdy student, który poprawnie napisał test końcowy i uczęszczał na zajęcia. Zawiera on takie informacje jak: rodzaj kursu, czas jego trwania, poziom i liczba godzin.

Certyfikat wydawany przez nasze Centrum nie jest dokumentem oficjalnym, jest jednak respektowany przez większość uczelni i firm, jako dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na danym poziomie. Informacje na temat certyfikatowych egzaminów państwowych ze znajomości języka polskiego jako obcego można znaleźć tutaj.

Czy jest możliwe łączenie lekcji indywidualnych z kursem w grupie?

Oczywiście. Lekcje indywidualne możesz zamówić w dowolnym momencie trwania kursu. Im wcześniej zdecydujesz się i poinformujesz nas o nich, tym łatwiej nam będzie zorganizować lekcje zgodnie z twoimi oczekiwaniami.

W jaki sposób można zapisać się na kurs?

Najszybszym sposobem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Zapisy przyjmujemy też w sekretariacie szkoły. Rezerwując kurs prosimy o wpłacenie zaliczki w wysokości 400zł/100euro, jest ona potwierdzeniem uczestnictwa w kursie.

Jaka jest przeciętna liczba osób w grupie?

Grupa liczy zwykle od 5 do 10 kursantów. 

Dlaczego studenci uczą się języka polskiego? Jakie są najczęstsze powody?

Powodów do nauki języka polskiego jest tyle ilu studentów. Najczęściej nasi kursanci uczą się „z miłości” - do żony lub męża z Polski, do teściowej, do dziewczyny, do kuchni polskiej :)... Wielu studentów pochodzi z polonijnych rodzin i chce poznać język swoich dziadków lub rodziców.

Coraz częściej przyjeżdżają również do nas osoby, które zamierzają rozpocząć studia w Polsce lub które pracują w międzynarodowych firmach.

Do kiedy szkoła przyjmuje zapisy na kurs?

Kursy intensywne cieszą się dużym zainteresowaniem i zwykle już na miesiąc przed ich rozpoczęciem brakuje wolnych miejsc. Polecamy więc nie zwlekać długo z decyzją i zgłosić się jak najwcześniej. Oczywiście, w przypadku wolnych miejsc, na kurs można zapisać się nawet w dniu jego rozpoczęcia. 

Jeżeli na wjazd do Polski będzie potrzebna Ci wiza trzeba wziąć pod uwagę dodatkowy czas potrzebny na jej wystawienie.

Czy są jakieś granice wiekowe dla osób zapisujących się na kurs?

Górnych granic wiekowych oczywiście nie ma. Są to kursy dla osób w wieku 16+. W wyjątkowych przypadkach, za pisemną zgodą opiekuna, przyjmujemy na kurs również osoby młodsze. Dzieciom zwykle proponujemy lekcje indywidualne, lub, gdy zbierze się odpowiednia liczba chętnych, tworzymy grupy.

Mówię już bardzo dobrze po polsku. Czy mogę się jeszcze nauczyć czegoś nowego?

Oczywiście. Zawsze możesz poszerzyć swój zasób słownictwa o nowe synonimy, idiomy, związki frazeologiczne. Na lekcji poruszane będą tematy adekwatne dla twojego poziomu językowego - z dziedziny literatury, kultury, a także tematy społeczno-polityczne i naukowe. Stanowią one wyzwanie nawet dla osób z bardzo dobrą znajomością języka polskiego.

Nie wiem jaki mam poziom językowy. Jak mam to sprawdzić?

Poziom językowy sprawdzamy zawsze pierwszego dnia kursu (poniedziałek). Kursanci piszą test kwalifikacyjny (ok. 60 min.) i rozmawiają z lektorem. Wieczorem, na imprezie powitalnej, podajemy wynik testu, poziom językowy i grupę, do której zostało się przypisanym. Osoby początkujące rozpoczynają kurs zaraz po przywitaniu i omówieniu programu (w poniedziałek).

Przy określaniu poziomu biegłości językowej stosujemy Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESKOJ) Common European Framework of Reference for Languages, zgodny z zaleceniami Rady Europy.

Przykładowe testy kwalifikacyjne znajdziesz również na naszej stronie internetowej tu

Jaki jest język wykładowy?

Na lekcji mówimy i uczymy po polsku. Nasi kursanci pochodzą z najróżniejszych stron świata i język polski jest często jedynym wspólnym językiem wszystkich studentów. Komunikatywna metoda prowadzenia zajęć mobilizuje uczestników kursu nie tylko do mówienia, ale również do myślenia w języku innym niż ojczysty.

Wszyscy pracownicy szkoły Varia posługują się również językiem angielskim, który ułatwia pozalekcyjną komunikację.

Czy szkoła oferuje rabaty dla grup?

Tak. Oferujemy specjalne rabaty dla grup liczących co najmniej 5 osób. Możemy też przygotować specjalną ofertę, dostosowaną do indywidualnych życzeń. W celu uzyskania bliższych informacji, prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły.

Czy materiały lekcyjne są wliczone w cenę?

Tak. Wszystkie materiały lekcyjne wykorzystywane podczas lekcji są wliczone w cenę.

Czy dostanę certyfikat ukończenia kursu i czy jest on respektowany przez uczelnie?

Certyfikat ukończenia kursu otrzymuje każdy student, który poprawnie napisał test końcowy i uczęszczał na zajęcia. Zawiera on takie informacje jak: rodzaj kursu, czas jego trwania, poziom i liczba godzin.

Certyfikat wydawany przez nasze Centrum nie jest dokumentem oficjalnym, jest jednak respektowany przez większość uczelni i firm, jako dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na danym poziomie. Informacje na temat certyfikatowych egzaminów państwowych ze znajomości języka polskiego jako obcego można znaleźć tutaj.

Jeśli zrezygnuję z kursu to czy dostanę zwrot wpłaconej kwoty?

Jeżeli po zapisaniu się na kurs nie będziesz mógł wziąć w nim udziału, wpłacona zaliczka nie jest zwracana. Jeśli wpłaciłeś całość kwoty, odzyskasz pieniądze pomniejszone o wartość zaliczki i opłaty za przelew.

W przypadku zgłoszenia rezygnacji z kursu do dwóch tygodni przed jego rozpoczęciem, istnieje możliwość wzięcia udziału w późniejszym kursie lub zgłoszenia na swoje miejsce innej osoby. Wówczas nie ponosisz żadnych kosztów związanych z rezygnacją z kursu.