Najczęściej zadawane pytania

Czy szkoła pomaga w uzyskaniu wizy do Polski?

We wszystkich sprawach wizowych prosimy o zwrócenie się do jednej z placówek dyplomatycznych Polski, których adresy umieszczone są na stronach Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Osobom, które zapisały się na kurs języka polskiego, szkoła wystawia dokument potwierdzający zgłoszenie na kurs i opłacenie kursu. Dokument ten  pomaga w uzyskaniu wizy.

 

Kiedy i jak korzystać z panelu ucznia?

Każdy student zapisujący się do naszej szkoły na kursy semestralne otrzymuje dostęp do swojego panelu ucznia. 
Na panelu można dowiedzieć się co było na danej lekcji, a także pobrać ćwiczenia do wydruku.

Jakich dokumentów potrzebuję, aby przekroczyć polską granicę?

Dowód osobisty lub paszport wystarczy, aby wjechać do Polski (dla osób z państw członkowskich Unii Europejskiej). Obywatele państw spoza Unii Europejskiej w większości potrzebują wizy, by przekroczyć polską granicę.

Ile przeciętnie kosztuje obiad?

Na przykład:

Jedzenie
pierogi ruskie: 10 zł
kotlet schabowy z frytkami: 17 zł
bigos: 8 zł
kebab: 10 zł
pizza margherita: 17 zł

Napoje
piwo 0,5: 7 zł
sok pomarańczowy: 5 zł
herbata: 5 zł
kawa: 7 zł

Więcej informacji: http://www.cracowonline.com/introducing.php

Czy mogę w Polsce płacić w euro?

Niestety nie. Oficjalną walutą Polski jest złoty (zł lub PLN), 1 złoty to 100 groszy.

1 zł = ~0,25 € 

Pieniądze można rozmienić w bankach, większych hotelach i kantorach. Najkorzystniejszy kurs otrzymają Państwo w centrum miasta, nie na dworcu. Większość sklepów akceptuje karty kredytowe. Czeki podróżne można rozmienić większych bankach, nie są jednak zbyt popularne.

Jakie adresy i telefony powinienem znać?

Numer kierunkowy do Polski: +48 (0048)
Numer kierunkowy do Krakowa: 12  (np. +48 12 422 60 91) 

Informacja Turystyczna: ul. Pawia 8, tel. 12 422 60 91
Centrum Informacji Kulturalnej: Św. Jana 2, tel. 12 421 77 87
PTTK: Ul. Westerplatte 5, tel. 12 422 26 76 

997 Policja 
998 Straż Pożarna 
999 Pogotowie 
913 Informacja Telefoniczna
112 Numer Alarmowy (do wybrania z telefonu komórkowego) 

Informacja medyczna: 12 661 22 40 

Pomoc drogowa:            
- Auto Hol PEK: 501 187 877          
- pomoc drogowa Jerzy Piasecki: 501 069 357, 501 449 291, 12 658 00 33          
- Auto Hol: 601 510 381          
- pomoc drogowa Andrzej Papież: 601 534 333, 12 657 95 78

Jak dostać się do Krakowa?

Pociągiem - autobusem:
Dworzec kolejowy i dworzec autobusowy położone są koło siebie w centrum Krakowa. Z dworca jeżdżą także prywatne linie autobusowe do Wieliczki, Oświęcimia, Zakopanego, Częstochowy, Pieskowej Skały...

Samolotem:
Do Krakowa latają także tanie linie lotnicze, należy jednak pamiętać, żeby jak najwcześniej zarezerwować sobie bilet. Lotnisko Balice oddalone jest od Krakowa o ok. 15 km. Do centrum miasta można się dostać:

Autobusami: 292 (Port Lotniczy - Nowy Kleparz, Dworzec Główny Wschód, Rondo Mogilskie), linia nocna 902 (Port Lotniczy - Dworzec Główny). Czas przejazdu ok. 35 min.

Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z taksówki lepiej zadzwonić niż wsiąść do taksówki stojącej na postoju. Dzwoniąc z telefonu komórkowego należy wybrać numer kierunkowy +4812.

Eco 653 88 88
Mega 19625
Ekspres Taxi 9629
Lajkonik 267 35 35
Barbakan Taxi 9661

Taksówka z lotniska do centrum miasta kosztuje około 70 zł (ok. 20 €).

Samochodem:
Jeśli jadą Państwo z Zachodu, najwygodniej dostać się do Krakowa autostradą A4. Przejazd autostradą jest płatny.

W okolicach Starego Miasta w Krakowie wyznaczone są strefy parkowania (A, B i C). Strefy A i B dostępne są tylko dla mieszkańców centrum miasta i właścicieli specjalnych zezwoleń. Jeśli chcieliby Państwo dostać się tam samochodem, należy odstawić pojazd na parking publiczny (strefa C) lub strzeżony. Kwitki do parkowania w strefie C znajdą Państwo w specjalnych parkomatach znajdujących się w miejscach dozwolonych do parkowania (jedna godzina 3 pln).

Publiczne środki transportu - MPK:
Bilety tramwajowe i autobusowe można kupić w kioskach, automatach, sklepach z napisem "Sprzedaż biletów MPK" lub u kierowców w autobusie lub tramwaju.

Uwaga: zniżki na przejazdy publicznymi środkami transportu przysługują tylko studentom z ważną kartą Euro 26 lub ISIC Card.

Czy szkoła pomaga w uzyskaniu wizy do Polski?

We wszystkich sprawach wizowych prosimy o zwrócenie się do jednej z placówek dyplomatycznych Polski, których adresy umieszczone są na stronach Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Osobom, które zapisały się na kurs języka polskiego, szkoła wystawia dokument potwierdzający zgłoszenie na kurs i opłacenie kursu. Dokument ten zwykle pomaga w uzyskaniu wizy.
Nie wystawiamy zaproszeń.

Jaki jest język wykładowy na lekcji?

Na lekcji mówimy i uczymy po polsku. Nasi kursanci pochodzą z najróżniejszych stron świata i język polski jest często jedynym wspólnym językiem wszystkich studentów. Komunikatywna metoda prowadzenia zajęć mobilizuje uczestników kursu nie tylko do mówienia, ale również do myślenia w języku innym niż ojczysty.

Wszyscy pracownicy szkoły Varia posługują się również językiem angielskim, który ułatwia pozalekcyjną komunikację.

Jak długo trwa nauka na jednym poziomie?

Czy dostanę certyfikat ukończenia kursu i czy jest on respektowany przez uczelnie?

Certyfikat ukończenia kursu otrzymuje każdy student, który poprawnie napisał test końcowy i uczęszczał na zajęcia. Zawiera on takie informacje jak: rodzaj kursu, czas jego trwania, poziom i liczba godzin.

Certyfikat wydawany przez nasze Centrum nie jest dokumentem oficjalnym, jest jednak respektowany przez większość uczelni i firm, jako dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na danym poziomie. Informacje na temat certyfikatowych egzaminów państwowych ze znajomości języka polskiego jako obcego można znaleźć tutaj.

Czy kurs kończy się egzaminem?

Na zakończenie kursu studenci piszą test końcowy. Ćwiczenia zawarte w teście są opracowywane specjalnie dla każdej grupy i obejmują dokładnie to, co było realizowane podczas kursu. Test poprzedzony jest lekcją powtórkową, która ułatwia przygotowanie się do egzaminu. Pozytywne wyniki testu oraz aktywne uczestnictwo w zajęciach są gwarancją ukończenia kursu i tym samym umożliwiają kontynuowanie nauki na wyższym poziomie.

Czy szkoła oferuje kursy na różnych poziomach zaawansowania?

Uczymy na wszystkich poziomach zaawansowania, od początkującego po zaawansowany. Osoby, które już miały kontakt z językiem polskim, piszą na początku kursu test kwalifikacyjny. Na podstawie wyników testu pisemnego oraz rozmowy z lektorem przydzielamy do odpowiedniej grupy. Przy określaniu poziomu biegłości językowej stosujemy Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESKOJ) - Common European Framework of Reference for Languages, zgodny z zaleceniami Rady Europy.

Czy muszę mieć kamerę oraz mikrofon, żeby uczestniczyć w zajęciach?

Kamera nie jest obligatoryjna, ale zestaw słuchawki + mikrofon jest konieczny, aby student mógł brać aktywny udział w lekcji.

Jaką metodą prowadzona jest nauka języka polskiego w Centrum Varia?

Nauka polskiego w naszej szkole opiera się przede wszystkim na metodzie komunikatywnej, co oznacza, że szczególny nacisk kładziemy na rozwijanie umiejętności swobodnego posługiwania się językiem polskim w różnorodnych sytuacjach życiowych.

Ćwiczenia lekcyjne są tak zaprojektowane, by odzwierciedlały autentyczną komunikację. Stąd na naszych lekcjach różnorodność dialogów, dyskusje prowadzone w parach i małych grupach, scenki sytuacyjne, gry i zabawy. 

W jaki sposób można zapisać się na kurs?

Najszybszym sposobem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Zapisy przyjmujemy też w sekretariacie szkoły. Rezerwując kurs prosimy o wpłacenie pierwszej raty (określona w opisie każdego kursu), jest ona potwierdzeniem uczestnictwa w kursie.

Czy materiały lekcyjne są wliczone w cenę?

Do ceny kursu semestralnego należy doliczyć podręcznik oraz ćwiczenia (ok. 125 PLN). Pozostałe materiały lekcyjne są zawarte w cenie.

Materiały wykorzystywane podczas kursu dwutygodniowego są wliczone w cenę kursu.

Kiedy i jak korzystać z panelu ucznia?

Każdy student zapisujący się na kurs semestralny online otrzymuje dostęp do swojego panelu ucznia (panel jest aktywny dzień po rozpoczęciu kursu). Na panelu można dowiedzieć się, co było na danej lekcji, a także pobrać ćwiczenia do wydruku.

Czy są możliwe jakieś zniżki w opłatach za kurs?

Informacje o aktualnych zniżkach i promocjach znajdują się tutaj

Czy jest możliwe łączenie lekcji indywidualnych z kursem w grupie?

Oczywiście. Zawsze można zamówić lekcje indywidualne, zwłaszcza gdy np. z powodu dłuższej nieobecności chce się nadrobić stracony materiał. To również dobry sposób na uzupełnienie materiału o specyficzne słownictwo (np. Business Polish).

Jak dużo mogę się nauczyć na kursie dwutygodniowym online?

Osoby początkujące po dwóch tygodniach intensywnej nauki są w stanie opanować podstawy gramatyki oraz porozumieć się w podstawowych sytuacjach komunikacyjnych, m.in.: opowiedzieć o sobie, zrobić zakupy, zapytać o drogę i zamówić obiad w restauracji. Natomiast osoby na wyższym poziomie zaawansowania w przeciągu dwóch tygodni mogą w wyraźny sposób np. poprawić sprawność mówienia, wzbogacić zasób słownictwa czy udoskonalić poprawność gramatyczną, ortograficzną i stylistyczną wypowiedzi.

Jeśli zrezygnuję z kursu to czy dostanę zwrot wpłaconej kwoty?

Gdy rezygnujesz z kursu do dwóch tygodni przed jego rozpoczęciem otrzymasz zwrot pełnej wpłaconej kwoty pomniejszonej o koszty administracyjne (150 zł).

Gdy rezygnujesz z kursu w okresie mniejszym niż dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem do dnia rozpoczęcia kursu, a wpłaciłeś pełną kwotę za kurs, otrzymujesz zwrot wpłaconej kwoty pomniejszonej o koszty pierwszej raty.

W przypadku rezygnacji z kursu po dwóch dniach od rozpoczęcia kursu opłaty wniesione za kurs nie są zwracane.

Jeśli otrzymałeś zaświadczenie o uczestnictwie w kursie, na podstawie którego ubiegasz się o kartę pobytu lub wizę, a następnie rezygnujesz z kursu, pierwsza rata za kurs nie jest zwracana niezależnie od terminu rezygnacji. 

Czy można otrzymać zaświadczenie, że uczestniczę w kursie? Jakie warunki należy spełnić?

Zaświadczenie bywa potrzebne naszym kursantom starającym się o wizę lub przedłużenie legalnego pobytu w Polsce. Odpowiednie zaświadczenia wystawiamy osobom, które zapisały się na wskazany kurs i wpłaciły pierwszą ratę.

W jakim formacie przesyłane są pliki od lektora z materiałami na lekcje?

Pliki są w formacie PDF lub DOC.

Do kiedy szkoła przyjmuje zapisy na kursy online?

Daty kursów podane są na stronie. Zapisy przyjmujemy do momentu zapełnienia miejsc w grupach, zwykle do kilku dni przed rozpoczęciem kursu. W ciągu trwania kursu semestralnego (dot. grup o wyższych poziomach niż początkujący) można dołączać do istniejącej już grupy, jeśli są jeszcze wolne miejsca.

W jaki sposób można zapłacić za kurs?

Przelewem na konto, kartą lub gotówką. Nasi studenci przy płatności za kurs używają również takich narzędzi jak PayPal, Revolut czy TransferWise.
Dane bankowe: 

VARIA s.c.-Centrum Jezyka Polskiego. Katarzyna Hoffmann, Aneta Kawa
ul. Michalowskiego 2/3
31-126 Krakow

Konto walutowe w EURO:
Nazwa banku: BRE Bank S.A. Dzial Bankowości Detalicznej
Adres banku: ul. Piłsudskiego 3, 90-368 Łódź
IBAN/Numer konta: PL 70 1140 2017 0000 4012 0038 5708
SWIFT/BIC: BREXPLPWMUL

Konto złotówkowe w PLN:
Nazwa banku: BRE Bank S.A. Dzial Bankowosci Detalicznej
Adres banku: ul. Piłsudskiego 3, 90-368 Łódź
IBAN/Numer konta: PL 51 1140 2017 0000 4102 0546 3403
SWIFT/BIC: BREXPLPWMUL

Jeśli nie będę mógł uczestniczyć we wszystkich zajęciach, czy mogę liczyć na zwrot części wpłaconych pieniędzy?

Pojedyncze nieobecności nie mają wpływu na obniżenie ceny. Stracone lekcje możesz nadrobić samodzielnie, korzystając z materiałów umieszczonych na Twoim panelu ucznia. Możesz też wykupić dodatkowe lekcje indywidualne.

Problemy techniczne podczas lekcji

Często problemy techniczne wynikają ze słabego łącza Internetowego – sprawdź, czy inne okna przeglądarki są zamknięte oraz czy kamera, mikrofon oraz słuchawki/głośnik są poprawnie zainstalowane i podłączone.

Również, możesz skorzystać z pomocy technicznej platformy Zoom: https://bit.ly/3sCPGAG

Jeśli z powodów technicznych nie uda Ci się połączyć z grupą, zawsze możesz sprawdzić materiał z lekcji na swoim panelu ucznia (dotyczy kursu semestralnego).

Czy są jakieś granice wiekowe dla osób zapisujących się na kurs?

Górnych granic wiekowych oczywiście nie ma. :) Kursy grupowe są przeznaczone dla osób w wieku 16+. W wyjątkowych przypadkach, za pisemną zgodą opiekuna, przyjmujemy na kurs również osoby młodsze. Dzieciom zwykle proponujemy lekcje indywidualne, lub, gdy zbierze się odpowiednia liczba chętnych, tworzymy grupy.

Czy muszę mieć włączoną kamerę w czasie lekcji?

Nie jest to obowiązkowe, ale na pewno ułatwia i umila interakcje podczas zajęć 😊.

Nie wiem jaki mam poziom językowy. Jak mam to sprawdzić?

Aby sprawdzić swój poziom językowy należy wypełnić test kwalifikacyjny dostępny na naszej stronie internetowej pod zakładką „Testy online”.

Dodatkowo skontaktuje się z Tobą nasz nauczyciel aby przeprowadzić test ustny.

Czy po skończeniu kursu dwutygodniowego online można kontynuować naukę na następnym poziomie?

Kontynuując kurs możesz mieć pewność, że będziesz realizować nowy materiał. Należy pamiętać, że osiągnięcie poszczególnych poziomów wymaga określonej ilości godzin pracy. Zwykle nie ma możliwości zrealizowania jednego poziomu w czasie jednego kursu. Więcej informacji o poziomach, kliknij tutaj.

Jaka jest przeciętna liczba osób w grupie?

Grupa liczy zwykle 8-10 kursantów. Minimalna liczba osób w grupie wynosi 4, maksymalna 12.

Na jakiej platformie odbywają się zajęcia?

Zajęcia grupowe odbywają się na platformie Zoom, która jest darmowa dla studentów. Lekcje indywidualne online odbywają się za pomocą platformy najwygodniejszej dla studenta i lektora.