Varia team

Jesteśmy zgranym zespołem ciekawych osobowości.

Są wśród nas wielbiciele kotów i zapaleni akwaryści, „słodyczożercy” i wyznawcy zdrowego stylu odżywiania, amatorzy spokojnych wieczorów z książką i nieuleczalni poszukiwacze wrażeń, pasjonaci siatkówki i klasycznego baletu, utalentowani chórzyści i kreatywni ogrodnicy… I chociaż każdy z nas jest inny, łączy nas to, że wszyscy bardzo lubimy siebie i swoją pracę, bez względu na to, czy właśnie pracujemy nad programem nauczania, prowadzimy warsztaty, przygotowujemy kanapki na variowe imprezy czy temperujemy kredki…


Medium fa9aa9e0 ef26 4dd6 a4e0 ba782e08b01f
Aneta Kawa
Medium ea6e02ae fcbe 4f08 bfae b7a7fb994900
Katarzyna Hoffmann

Medium df0cd79b 25ea 4e78 89db 273c1e82899b
Magdalena Bielańska

Śpiewać zaczęłam, od kiedy miałam cztery lata i tak mi zostało do dziś.


 

Śpiewać zaczęłam, od kiedy miałam cztery lata i tak mi zostało do dziś. Z wykształcenia jestem muzykiem – wokalistką specjalizującą się w śpiewie operowym. Równie jak muzykę klasyczną kocham muzykę filmową. Niedawno odkryłam w sobie pasję do roślin doniczkowych i próbuję „zazielenić” każdy domowy kąt. Uwielbiam gotować i eksperymentować 😊, zwłaszcza z przepisami podpatrzonymi na portalu Tasty. Mój przepis na relaks idealny? Herbata Earl Grey i dobra książka na świeżym powietrzu, a w tle muzyka Howarda Shore’a.

Medium 995e521a 551e 4715 8a18 13e09a3cf713
Maria Krawczyk

Z wykształcenia jestem businesswoman i dyplomatą, 

Z wykształcenia jestem businesswoman i dyplomatą, z zamiłowania- tancerką tańca towarzyskiego i baletu. Emocji, które towarzyszą mi podczas każdego występu czy turnieju, nie można do niczego porównać. Poza tańcem uwielbiam książki, szczególnie historyczne, biograficzne i przygodowe. I kwiaty – wszystkie bez wyjątku. W wolnych chwilach lubię chodzić na długie spacery, podróżować, odwiedzać teatry, muzea i galerie sztuki oraz malować na porcelanie. Idealnie, gdy towarzyszy mi wtedy moja ulubiona muzyka klasyczna albo filmowa.

Medium a2043c06 eaef 4a1d 836e b33004253b9b
Ola Gołdyn

Ola poprosiła o napisanie o niej paru słów - krótko o niej to bardzo trudne. 

Ola poprosiła o napisanie o niej paru słów - krótko o niej to bardzo trudne. Niezwykły przyjaciel, uważny i cierpliwy słuchacz, pomocna, radosna i niesłychanie prawdziwa - to właśnie Ona. Mieszanka pozytywizmu i romantyzmu, raczej życiowego niż literackiego. Jest otwarta i rozmowna, dzięki czemu bez najmniejszego problemu znajduje wspólny język ze swoimi uczniami, potrafi być dla nich wspaniałą inspiracją. Na jej lekcjach zawsze panuje świetna atmosfera, w której studenci uczą się i zaprzyjaźniają wzajemnie. To profesjonalistka. Nauczaniem języka polskiego zajmuje się już od kilkunastu lat i ciągle znajduje w tym pasję. Szkoli innych nauczycieli i sama ciągle się dokształca – nie tylko w dziedzinie metodyki. Odpowie na niemal każde pytanie dotyczące „polskiej szkoły filmowej” i gotyckich kościołów, najchętniej przy mocnej, aromatycznej kawie.

Medium b384a30b c8f2 4d09 b243 d670d25ba95f
Magda Król

Pracuję w Varii, bo lubię ludzi, a tu spotyka się cały świat!

 

Pracuję w Varii, bo lubię ludzi, a tu spotyka się cały świat. Lubię pasjonatów, bo któż inny uczyłby się polskiego :). W ogóle lubię inność a nawet absurd – przynajmniej nie jest nudno, a można szukać podobieństw. Moją dewizą jest „Having Fun With Polish”, można dobrze bawić się ucząc zarówno konwersacji jak i polskiej gramatyki. Zapraszam więc na wspólne lekcje.

Medium ea30d63a d8dc 4596 89b4 5080ea273a10
Magda Górna

W szkole Varia mam swoją „specjalizację”: udzielam lekcji on-line.

Jako nauczycielka języka polskiego pracuję od kilku lat, najpierw na Ukrainie, potem w Irlandii, a teraz w Krakowie. W szkole Varia mam swoją „specjalizację”: udzielam lekcji on-line. Moi studenci mieszkają w różnych zakątkach świata, dzięki kontaktom z nimi „bywam” w Manchesterze, Tokio czy prowansalskim miasteczku. W realu spotykam się z moimi uczniami na kursach semestralnych i wakacyjnych. Mój przepis na udaną lekcję? Entuzjazm i energia połączone z wyważoną porcją gramatyki, a wszystko to w miłej i swobodnej atmosferze. A poza tym jestem niezawodnym kompanem w podróży, przyjacielskich pogaduszkach oraz… jedzeniu czekolady.

Medium 2401df42 2864 4093 935c be32987e5197
Magda Mielimonka

Moi studenci? Dobry materiał na zakładników ;)

Mam słabość do czekolady i Viggo Mortensena jako Aragorna, uwielbiam zapach świeżo skoszonej trawy, ludzi z poczuciem humoru i czerwone wino. Moi studenci o mnie? "Terrorystka" :). Tak to już jest, gdy uczy się polskiej gramatyki… A ja o moich studentach? Dobry materiał na zakładników ;). Zdyscyplinowani i posłuszni moim instrukcjom. Na lekcjach z nimi zawsze jest strasznie ciekawie i masakrycznie fajnie. Zapraszam na lekcje wszystkich odważnych!

Medium 0344710f c9e0 42e5 9dfe ac68bb1d6a59
Kamila Dąbrowska

W mojej rodzinie zawód nauczyciela to wielopokoleniowa tradycja. 

W mojej rodzinie zawód nauczyciela, podobnie jak przewodnika, to wielopokoleniowa tradycja. W moim przypadku praca lektora to nie tylko kontynuacja rodzinnych tradycji, ale przede wszystkim wielka pasja. Lekcje języka polskiego są dla mnie okazją spotkania wielu ciekawych ludzi z różnych zakątków świata. Jako lektorka języka polskiego pracuję już prawie dziesięć lat. W tym czasie miałam okazję uczyć różne grupy wiekowe i zawodowe na wszystkich poziomach zaawansowania. W nauczaniu języków jestem gorącym zwolennikiem metody bezpośredniej, dlatego na zajęciach staram się tworzyć warunki zbliżone do naturalnego poznawania języka. W skrócie sprowadza się to do jednej złotej zasady: mówienia, mówienia, mówienia. :) Prywatnie jestem mamą dwóch uroczych dziewczynek, z którymi uwielbiam spędzać czas, szczególnie aktywnie. Poza językami, moimi ulubionymi zajęciami są: jazda na rowerze, pływanie, piesze wycieczki, podróże, a od niedawna jazda na nartach.

Medium 67279207 4874 4022 a26b ababd01345b2
Justyna Klyszcz-Bochniak

Na co dzień uczę polskiego i francuskiego, przemierzam miasto rowerem i stawiam czoła kapryśnej pogodzie. 

Na co dzień uczę polskiego i francuskiego, przemierzam miasto rowerem i stawiam czoła kapryśnej pogodzie. W wolnym czasie mogłabym nieustannie wylegiwać się w słońcu i zaczytywać we współczesnej prozie (szczególnie polskiej i francuskiej), z przerwami na wizyty w kinie i w teatrze (na widowni i na scenie, bo grać bardzo lubię). Wygospodarowałabym też chwil kilka na rower i biegi. Od czasu do czasu wyruszyłabym do jakiegoś obcego kraju i czyniła go mniej obcym. Żeby mieć na to wszystko siłę posilałabym się pysznymi, włoskimi makaronami i japońskimi zupami (koniecznie przygotowanymi przez kogoś, bo sama gotować nie cierpię). A na deser, herbatę z cytryną i szarlotkę – tak po polsku proszę. :)

Medium 44c01900 1555 44c0 98c8 5731d2246e10
Agnieszka Zięba

Już od  (dobrych :)) kilku lat promuję język i kulturę polską. 

Już od  (dobrych :)) kilku lat promuję język i kulturę polską – nie tylko w kraju ale też za granicą; ostatnie cztery lata spędziłam jako lektor w Bułgarii.  Inspiracji do moich lekcji szukam wszędzie, również na wakacjach. Podróżuję kiedy tylko mogę, najchętniej do Stambułu i na Bałkany, ale moje największe marzenie to wyprawa do Azji. Pasjonuje mnie kino, folklor, zapomniane historie i legendy (zwłaszcza te krakowskie), moda, muzea i targi staroci. Moim ulubionym miejscem w Krakowie są Planty – o każdej porze dnia i roku.

Medium 75819153 595a 4a86 9fd6 20a99b658404
Joanna Michalczyk

Ktoś kiedyś napisał: „Granice mojego języka są granicami mojego świata” 

Ktoś kiedyś napisał: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Od kilku lat jako lektorka języka polskiego pomagam ludziom z całego świata w poszerzaniu tych granic. Lubię uczyć gramatyki, ponieważ to w niej zawiera się logika języka.

Poza tym bywam tłumaczką, lubię fotografię, koty, szydełkowe zabawki i czytanie do późnej nocy. Marzę o tym, żeby kiedyś się nauczyć fińskiego, japońskiego i islandzkiego.

 

Medium 11f5b6c3 338d 4b90 ad42 b506a7db981a
Ania Stelmach

Mówi się, że można uczyć podręcznika, języka albo studenta. 

Mówi się, że można uczyć podręcznika, języka albo studenta. Dla mnie to ostatnie jest najważniejsze, ale i najtrudniejsze, bo zmusza do uważności, ciągłych poszukiwań, szukania inspiracji. Staram się, żeby na moich zajęciach dużo się działo, była przyjazna i twórcza atmosfera, nie wkradła się rutyna. Żeby lekcja była spotkaniem, na które się czeka! Mimo wielu lat pracy wciąż lubię uczyć, bo wiem, że wiele dając - dużo dostaję.  

Medium c654348b 054f 464d b978 2a4168203371
Monika Barańska

Jestem wirtualną lektorką. :) W szkole VARIA prowadzę zajęcia online i codziennie przenoszę się do innego zakątka świata.

Jestem wirtualną lektorką. :) W szkole VARIA prowadzę zajęcia online i codziennie przenoszę się do innego zakątka świata. W ten sposób poznałam już studentów z … 30 różnych krajów: od Stanów Zjednoczonych, przez Iran po Japonię i Australię.

Moje lekcje? Urozmaicone informacjami kulturowymi i ciekawostkami o języku polskim, z ćwiczeniami fonetycznymi, gramatyką i przede wszystkim komunikacją. Zawsze w luźnej, bezstresowej atmosferze!

W wolnym czasie czytam, podróżuję, chodzę po najstarszych wulkanach w Europie, oddaję się lekkiemu nałogowi oglądania seriali i doskonalę się w technikach makijażowych.

Medium 0c99c39c a96b 490d bb08 300dda26c077
Agata Szybura

Nieustannie w biegu. Trochę roztrzepana, trochę rozgadana,

Nieustannie w biegu. Trochę roztrzepana, trochę rozgadana, zwykle z uśmiechem od ucha do ucha.
Jestem nauczycielką języka polskiego od kilku lat. W pracy angażuję się na… 200%, bo wprost uwielbiam moich studentów.
Lubię, gdy na lekcji jest wesoło, gwarno, intensywnie i efektywnie. Dzięki temu moi studenci po kursie naprawdę MÓWIĄ po polsku. 

Prywatnie jestem mamą dwóch ślicznych krakowianek. Po pracy, a raczej miedzy pracą a domem, piszę doktorat, w którym badam, jak funkcjonują dzieci z innych krajów w polskich szkołach. Często też zaszywam się w jednej z krakowskich kawiarni, gdzie oddaję się mojej pasji – książkom i delektowaniu się aromatyczną kawą.

Medium f0785730 9b50 4dab 9b13 8e18483d1596
Natalia Wójcik

„Prawdziwa podróż odkrywcy polega nie na poszukiwaniu nowych krajobrazów, ale na odnalezieniu nowych oczu”.  

Mój ulubiony pisarz, Marcel Proust, mawiał: „Prawdziwa podróż odkrywcy polega nie na poszukiwaniu nowych krajobrazów, ale na odnalezieniu nowych oczu”. Słowa te stały moim mottem zarówno w życiu prywatnym, jak i w zawodowym.

Uwielbiam podróżować i podczas każdej wyprawy staram się naprawdę „zobaczyć” inne kultury. Moją pracą i pasją jest uczenie tych, którzy wyruszyli w podróż do Polski i na jakiś czas się w niej osiedlili – pomagam im odnaleźć w polskiej rzeczywistości „nowe oczy”. Nie umiem się nudzić, lubię jeździć na rowerze, ćwiczyć jogę, kupować fajne ciuchy i rozmawiać z ludźmi!

Lekcje ze mną to dobra zabawa i duuuużo zadania domowego :), bo nic nie przynosi takiej radości, jak sukces zdobyty ciężką pracą!
 

Medium 471f3f83 343e 4f69 a96b 1c550ad764d3
Paulina Stawarz

Staram się uczyć tak, by moi studenci mieli poczucie „spełnienia” i sukcesu 😊. 

Staram się uczyć tak, by moi studenci mieli poczucie „spełnienia” i sukcesu 😊. Czerpię ogromną radość ze wspólnych spotkań i inspirujących rozmów z moimi (fantastycznymi! 😊) studentami. 

Poza uczeniem cieszy mnie też kontakt z przyrodą, podziwianie cudów natury na wszystkich kontynentach, lektura ciekawych książek oraz sporty zimowe (szczególnie narciarstwo).

Medium 82c30640 9bfd 4461 92bb cc33e39b07f1
Małgorzata Wilkosz

Próbowałam już wielu rzeczy w życiu, ale od kilku lat nauczanie języka polskiego jako obcego jest moją główną pracą i pasją 

Próbowałam już wielu rzeczy w życiu, ale od kilku lat nauczanie języka polskiego jako obcego jest moją główną pracą i pasją. Kiedyś byłam wolnym strzelcem i prowadziłam własny start-up specjalizujący się w nauczaniu online. Porzuciłam to dla Moskwy, gdzie promowałam kulturę i język polski na Uniwersytecie Pedagogicznym, w Instytucie Polskim, a także pełniłam funkcję egzaminatora na Certyfikacie Polskim.

Jako osoba mówiąca w kilku językach obcych, doceniam starania moich uczniów oraz, ze względu na moje doświadczenia, pomagam studentom odnaleźć właściwą drogę. Chętnie dzielę się swoimi metodami szybkiego zapamiętywania czy wyszukiwania analogii, które pomogą nam zrozumieć niektóre zagadnienia. Uważam, że w pracy nauczyciela najważniejszą rzeczą jest, to żeby nie zapominać nigdy o tym, jak się czuliśmy, co myśleliśmy i z czym mieliśmy trudności, kiedy sami znajdowaliśmy się w pozycji osoby uczącej się języka obcego, ponieważ to pomaga nam je zrozumieć.

Medium 6d670e98 db63 4b98 9064 7a38de65df22
Anna Winczura

Uczę języka polskiego jako obcego od 2005 roku. Doświadczenie w pracy lektorki zdobywałam zarówno w Polsce...

Uczę języka polskiego jako obcego od 2005 roku. Doświadczenie w pracy lektorki zdobywałam zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju - na uniwersytetach w Czechach, we Francji i w Niemczech. Obecnie zajmuję się nauczaniem online.

Moją pasją są języki obce. Dzięki temu, że wciąż uczę się nowego języka, potrafię doskonale wczuć się w rolę studenta i rozumieć jego potrzeby. Staram się, aby moje lekcje były urozmaicone, dynamiczne, z informacjami o Polsce - geografii, kulturze i społeczeństwie.

Prywatne pasje, w tym zamiłowanie do gotowania, kina, muzyki i gier planszowych, w sposób naturalny przenoszę na swoje zajęcia 😊

Medium e7f152dd 6a9c 4a70 9d79 1bccd6eabd19
Marta Plak

Lekcja języka polskiego to niezwykła i fascynująca przygoda! 😊

Lekcja języka polskiego to niezwykła i fascynująca przygoda! 😊 Spotykamy się, rozmawiamy, poznajemy ciekawych ludzi i inne kultury… Dlatego bardzo lubię uczyć 😊! Z wykształcenia jestem polonistką, logopedą i lektorem języka polskiego jako obcego, dlatego moi studenci to nie tylko dorośli, ale i dzieci. W chwilach wolnych od pracy można mnie spotkać na spacerach w krakowskich parkach lub na tanecznych parkietach - ostatnio uczę się tańczyć westa (west coast swing) 😊. Kiedy mam wolny weekend, bardzo chętnie wyruszam na górskie wycieczki w moje ukochane Beskidy i Bieszczady 😊.

Medium f8346c1b 234b 4817 b6a7 2e4a106329f8
Aleksandra Barczyk

Dorastałam w nauczycielskiej rodzinie, a w domu od zawsze otaczały mnie języki obce i muzyka.

Dorastałam w nauczycielskiej rodzinie, a w domu od zawsze otaczały mnie języki obce i muzyka. Z czasem zdecydowałam się na studia filologiczne i od kilku lat realizuję swoje pasje jako lektorka języka polskiego oraz rosyjskiego. Moją specjalnością jest nauczanie poprawnej wymowy i intonacji. W pracy dzielę się swoją wiedzą i umiejętnościami, lubię pomagać studentom przełamywać bariery językowe i podobno skutecznie zarażam dobrym humorem 😊. Prywatnie uwielbiam teatr i interesuję się kulturą podkarpackiego pogranicza, czasem śpiewam, a w wolnych chwilach jeżdżę na łyżwach.

Medium 4672c336 522f 4853 ba2f 27686cd8ddef
Małgorzata Vailleau-Wołczyk

Nauka języków obcych zawsze była moją ogromną pasją!

Nauka języków obcych zawsze była moją ogromną pasją! Teraz odnajduję tę pasję w nauczeniu języka polskiego i chcę zarażać nią również moich studentów. Możliwość spotkania z ludźmi ze wszystkich zakątków świata to jedna z największych zalet mojej pracy.
Prywatnie uwielbiam koty, podróże i dobre kino. Wolne chwile spędzam na kulinarnych eksperymentach i nadrabianiu filmowych zaległości.

Medium f80a3899 94c1 47d7 941f 9bb586159faf
Karolina Bogacz

Kiedy byłam dzieckiem uwielbiałam bawić się w szkołę...

Kiedy byłam dzieckiem uwielbiałam bawić się w szkołę. Po kilkunastu latach pluszowe misie, które uczyłam jako dziewczynka, zastąpili ludzie, i to z całego świata! W byciu nauczycielką fascynuje mnie przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem, przyglądanie się unikatowości każdego z moich studentów. Ekscytuje mnie dobieranie metod i materiałów tak, aby konkretny student mógł bez przeszkód osiągać zamierzone cele. Szczególnie lubię uczyć gramatyki - w ciekawy sposób pokazywać uczniom, że wcale nie trzeba się jej bać, a jej znajomość może znacznie ułatwić codzienną komunikację. Uwielbiam też rozmawiać ze studentami o podobieństwach i różnicach między ich kulturami i kulturą polską. Czas wolny spędzam zwykle na długich rozmowach przy kawie, na basenie albo w górach.