Varia team

Jesteśmy zgranym zespołem ciekawych osobowości.

Są wśród nas wielbiciele kotów i zapaleni akwaryści, „słodyczożercy” i wyznawcy zdrowego stylu odżywiania, amatorzy spokojnych wieczorów z książką i nieuleczalni poszukiwacze wrażeń, pasjonaci siatkówki i klasycznego baletu, utalentowani chórzyści i kreatywni ogrodnicy… I chociaż każdy z nas jest inny, łączy nas to, że wszyscy bardzo lubimy siebie i swoją pracę, bez względu na to, czy właśnie pracujemy nad programem nauczania, prowadzimy warsztaty, przygotowujemy kanapki na variowe imprezy czy temperujemy kredki…


Medium fa9aa9e0 ef26 4dd6 a4e0 ba782e08b01f
Aneta Kawa
Medium ea6e02ae fcbe 4f08 bfae b7a7fb994900
Katarzyna Hoffmann

Medium 995e521a 551e 4715 8a18 13e09a3cf713
Maria Krawczyk

Z wykształcenia jestem businesswoman i dyplomatą, 
więcej

Z wykształcenia jestem businesswoman i dyplomatą, z zamiłowania- tancerką tańca towarzyskiego i baletu. Emocji, które towarzyszą mi podczas każdego występu czy turnieju, nie można do niczego porównać. Poza tańcem uwielbiam książki, szczególnie historyczne, biograficzne i przygodowe. I kwiaty – wszystkie bez wyjątku. W wolnych chwilach lubię chodzić na długie spacery, podróżować, odwiedzać teatry, muzea i galerie sztuki oraz malować na porcelanie. Idealnie, gdy towarzyszy mi wtedy moja ulubiona muzyka klasyczna albo filmowa.

Medium b384a30b c8f2 4d09 b243 d670d25ba95f
Magda Król

Pracuję w Varii, bo lubię ludzi, a tu spotyka się cały świat!
czytaj więcej

 

Pracuję w Varii, bo lubię ludzi, a tu spotyka się cały świat. Lubię pasjonatów, bo któż inny uczyłby się polskiego :). W ogóle lubię inność a nawet absurd – przynajmniej nie jest nudno, a można szukać podobieństw. Moją dewizą jest „Having Fun With Polish”, można dobrze bawić się ucząc zarówno konwersacji jak i polskiej gramatyki. Zapraszam więc na wspólne lekcje.

Medium 2401df42 2864 4093 935c be32987e5197
Magda Mielimonka

Moi studenci? Dobry materiał na zakładników ;)
czytaj więcej

Mam słabość do czekolady i Viggo Mortensena jako Aragorna, uwielbiam zapach świeżo skoszonej trawy, ludzi z poczuciem humoru i czerwone wino. Moi studenci o mnie? "Terrorystka" :). Tak to już jest, gdy uczy się polskiej gramatyki… A ja o moich studentach? Dobry materiał na zakładników ;). Zdyscyplinowani i posłuszni moim instrukcjom. Na lekcjach z nimi zawsze jest strasznie ciekawie i masakrycznie fajnie. Zapraszam na lekcje wszystkich odważnych!

Medium 0344710f c9e0 42e5 9dfe ac68bb1d6a59
Kamila Dąbrowska

W mojej rodzinie zawód nauczyciela to wielopokoleniowa tradycja. 
czytaj więcej

W mojej rodzinie zawód nauczyciela, podobnie jak przewodnika, to wielopokoleniowa tradycja. W moim przypadku praca lektora to nie tylko kontynuacja rodzinnych tradycji, ale przede wszystkim wielka pasja. Lekcje języka polskiego są dla mnie okazją spotkania wielu ciekawych ludzi z różnych zakątków świata. Jako lektorka języka polskiego pracuję już prawie dziesięć lat. W tym czasie miałam okazję uczyć różne grupy wiekowe i zawodowe na wszystkich poziomach zaawansowania. W nauczaniu języków jestem gorącym zwolennikiem metody bezpośredniej, dlatego na zajęciach staram się tworzyć warunki zbliżone do naturalnego poznawania języka. W skrócie sprowadza się to do jednej złotej zasady: mówienia, mówienia, mówienia. :) Prywatnie jestem mamą dwóch uroczych dziewczynek, z którymi uwielbiam spędzać czas, szczególnie aktywnie. Poza językami, moimi ulubionymi zajęciami są: jazda na rowerze, pływanie, piesze wycieczki, podróże, a od niedawna jazda na nartach.

Medium 67279207 4874 4022 a26b ababd01345b2
Justyna Klyszcz-Bochniak

Na co dzień uczę polskiego i francuskiego, przemierzam miasto rowerem i ... czytaj więcej

Na co dzień uczę polskiego i francuskiego, przemierzam miasto rowerem i stawiam czoła kapryśnej pogodzie. W wolnym czasie mogłabym nieustannie wylegiwać się w słońcu i zaczytywać we współczesnej prozie (szczególnie polskiej i francuskiej), z przerwami na wizyty w kinie i w teatrze (na widowni i na scenie, bo grać bardzo lubię). Wygospodarowałabym też chwil kilka na rower i biegi. Od czasu do czasu wyruszyłabym do jakiegoś obcego kraju i czyniła go mniej obcym. Żeby mieć na to wszystko siłę posilałabym się pysznymi, włoskimi makaronami i japońskimi zupami (koniecznie przygotowanymi przez kogoś, bo sama gotować nie cierpię). A na deser, herbatę z cytryną i szarlotkę – tak po polsku proszę. :)

Medium 44c01900 1555 44c0 98c8 5731d2246e10
Agnieszka Zięba

Już od  (dobrych :)) kilku lat promuję język i kulturę polską. 
czytaj więcej

Już od  (dobrych :)) kilku lat promuję język i kulturę polską – nie tylko w kraju ale też za granicą; ostatnie cztery lata spędziłam jako lektor w Bułgarii.  Inspiracji do moich lekcji szukam wszędzie, również na wakacjach. Podróżuję kiedy tylko mogę, najchętniej do Stambułu i na Bałkany, ale moje największe marzenie to wyprawa do Azji. Pasjonuje mnie kino, folklor, zapomniane historie i legendy (zwłaszcza te krakowskie), moda, muzea i targi staroci. Moim ulubionym miejscem w Krakowie są Planty – o każdej porze dnia i roku.

Medium 75819153 595a 4a86 9fd6 20a99b658404
Joanna Michalczyk

Ktoś kiedyś napisał: „Granice mojego języka są granicami mojego świata” 
czytaj więcej

Ktoś kiedyś napisał: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Od kilku lat jako lektorka języka polskiego pomagam ludziom z całego świata w poszerzaniu tych granic. Lubię uczyć gramatyki, ponieważ to w niej zawiera się logika języka.

Poza tym bywam tłumaczką, lubię fotografię, koty, szydełkowe zabawki i czytanie do późnej nocy. Marzę o tym, żeby kiedyś się nauczyć fińskiego, japońskiego i islandzkiego.

 

Medium 11f5b6c3 338d 4b90 ad42 b506a7db981a
Ania Stelmach

Mówi się, że można uczyć podręcznika, języka albo studenta. 
czytaj więcej

Mówi się, że można uczyć podręcznika, języka albo studenta. Dla mnie to ostatnie jest najważniejsze, ale i najtrudniejsze, bo zmusza do uważności, ciągłych poszukiwań, szukania inspiracji. Staram się, żeby na moich zajęciach dużo się działo, była przyjazna i twórcza atmosfera, nie wkradła się rutyna. Żeby lekcja była spotkaniem, na które się czeka! Mimo wielu lat pracy wciąż lubię uczyć, bo wiem, że wiele dając - dużo dostaję.  

Medium c654348b 054f 464d b978 2a4168203371
Monika Barańska

Jestem wirtualną lektorką. :) W szkole VARIA prowadzę zajęcia online i... czytaj więcej

Jestem wirtualną lektorką. :) W szkole VARIA prowadzę zajęcia online i codziennie przenoszę się do innego zakątka świata. W ten sposób poznałam już studentów z … 30 różnych krajów: od Stanów Zjednoczonych, przez Iran po Japonię i Australię.

Moje lekcje? Urozmaicone informacjami kulturowymi i ciekawostkami o języku polskim, z ćwiczeniami fonetycznymi, gramatyką i przede wszystkim komunikacją. Zawsze w luźnej, bezstresowej atmosferze!

W wolnym czasie czytam, podróżuję, chodzę po najstarszych wulkanach w Europie, oddaję się lekkiemu nałogowi oglądania seriali i doskonalę się w technikach makijażowych.

Medium 0c99c39c a96b 490d bb08 300dda26c077
Agata Szybura

Nieustannie w biegu. Trochę roztrzepana, trochę rozgadana, 
czytaj więcej

Nieustannie w biegu. Trochę roztrzepana, trochę rozgadana, zwykle z uśmiechem od ucha do ucha.
Jestem nauczycielką języka polskiego od kilku lat. W pracy angażuję się na… 200%, bo wprost uwielbiam moich studentów.
Lubię, gdy na lekcji jest wesoło, gwarno, intensywnie i efektywnie. Dzięki temu moi studenci po kursie naprawdę MÓWIĄ po polsku. 

Prywatnie jestem mamą dwóch ślicznych krakowianek. Po pracy, a raczej miedzy pracą a domem, piszę doktorat, w którym badam, jak funkcjonują dzieci z innych krajów w polskich szkołach. Często też zaszywam się w jednej z krakowskich kawiarni, gdzie oddaję się mojej pasji – książkom i delektowaniu się aromatyczną kawą.

Medium f0785730 9b50 4dab 9b13 8e18483d1596
Natalia Wójcik

„Prawdziwa podróż odkrywcy polega nie na poszukiwaniu nowych krajobrazów... czytaj więcej

Mój ulubiony pisarz, Marcel Proust, mawiał: „Prawdziwa podróż odkrywcy polega nie na poszukiwaniu nowych krajobrazów, ale na odnalezieniu nowych oczu”. Słowa te stały moim mottem zarówno w życiu prywatnym, jak i w zawodowym.

Uwielbiam podróżować i podczas każdej wyprawy staram się naprawdę „zobaczyć” inne kultury. Moją pracą i pasją jest uczenie tych, którzy wyruszyli w podróż do Polski i na jakiś czas się w niej osiedlili – pomagam im odnaleźć w polskiej rzeczywistości „nowe oczy”. Nie umiem się nudzić, lubię jeździć na rowerze, ćwiczyć jogę, kupować fajne ciuchy i rozmawiać z ludźmi!

Lekcje ze mną to dobra zabawa i duuuużo zadania domowego :), bo nic nie przynosi takiej radości, jak sukces zdobyty ciężką pracą!
 

Medium 471f3f83 343e 4f69 a96b 1c550ad764d3
Paulina Stawarz

Staram się uczyć tak, by moi studenci mieli poczucie „spełnienia” i sukcesu 😊. 
czytaj więcej

Staram się uczyć tak, by moi studenci mieli poczucie „spełnienia” i sukcesu 😊. Czerpię ogromną radość ze wspólnych spotkań i inspirujących rozmów z moimi (fantastycznymi! 😊) studentami. 

Poza uczeniem cieszy mnie też kontakt z przyrodą, podziwianie cudów natury na wszystkich kontynentach, lektura ciekawych książek oraz sporty zimowe (szczególnie narciarstwo).

Medium 82c30640 9bfd 4461 92bb cc33e39b07f1
Małgorzata Wilkosz

Próbowałam już wielu rzeczy w życiu, ale od kilku lat nauczanie języka polskiego jako obcego jest moją główną pracą i pasją 
czytaj więcej

Próbowałam już wielu rzeczy w życiu, ale od kilku lat nauczanie języka polskiego jako obcego jest moją główną pracą i pasją. Kiedyś byłam wolnym strzelcem i prowadziłam własny start-up specjalizujący się w nauczaniu online. Porzuciłam to dla Moskwy, gdzie promowałam kulturę i język polski na Uniwersytecie Pedagogicznym, w Instytucie Polskim, a także pełniłam funkcję egzaminatora na Certyfikacie Polskim.

Jako osoba mówiąca w kilku językach obcych, doceniam starania moich uczniów oraz, ze względu na moje doświadczenia, pomagam studentom odnaleźć właściwą drogę. Chętnie dzielę się swoimi metodami szybkiego zapamiętywania czy wyszukiwania analogii, które pomogą nam zrozumieć niektóre zagadnienia. Uważam, że w pracy nauczyciela najważniejszą rzeczą jest, to żeby nie zapominać nigdy o tym, jak się czuliśmy, co myśleliśmy i z czym mieliśmy trudności, kiedy sami znajdowaliśmy się w pozycji osoby uczącej się języka obcego, ponieważ to pomaga nam je zrozumieć.

Medium 6d670e98 db63 4b98 9064 7a38de65df22
Anna Winczura

Uczę języka polskiego jako obcego od 2005 roku. Doświadczenie w pracy lektorki zdobywałam zarówno w Polsce... 
czytaj więcej

Uczę języka polskiego jako obcego od 2005 roku. Doświadczenie w pracy lektorki zdobywałam zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju - na uniwersytetach w Czechach, we Francji i w Niemczech. Obecnie zajmuję się nauczaniem online.

Moją pasją są języki obce. Dzięki temu, że wciąż uczę się nowego języka, potrafię doskonale wczuć się w rolę studenta i rozumieć jego potrzeby. Staram się, aby moje lekcje były urozmaicone, dynamiczne, z informacjami o Polsce - geografii, kulturze i społeczeństwie.

Prywatne pasje, w tym zamiłowanie do gotowania, kina, muzyki i gier planszowych, w sposób naturalny przenoszę na swoje zajęcia 😊

Medium e7f152dd 6a9c 4a70 9d79 1bccd6eabd19
Marta Plak

Lekcja języka polskiego to niezwykła i fascynująca przygoda! 😊
czytaj więcej

Lekcja języka polskiego to niezwykła i fascynująca przygoda! 😊 Spotykamy się, rozmawiamy, poznajemy ciekawych ludzi i inne kultury… Dlatego bardzo lubię uczyć 😊! Z wykształcenia jestem polonistką, logopedą i lektorem języka polskiego jako obcego, dlatego moi studenci to nie tylko dorośli, ale i dzieci. W chwilach wolnych od pracy można mnie spotkać na spacerach w krakowskich parkach lub na tanecznych parkietach - ostatnio uczę się tańczyć westa (west coast swing) 😊. Kiedy mam wolny weekend, bardzo chętnie wyruszam na górskie wycieczki w moje ukochane Beskidy i Bieszczady 😊.

Medium f8346c1b 234b 4817 b6a7 2e4a106329f8
Aleksandra Barczyk

Dorastałam w nauczycielskiej rodzinie, a w domu... czytaj więcej

Dorastałam w nauczycielskiej rodzinie, a w domu od zawsze otaczały mnie języki obce i muzyka. Z czasem zdecydowałam się na studia filologiczne i od kilku lat realizuję swoje pasje jako lektorka języka polskiego oraz rosyjskiego. Moją specjalnością jest nauczanie poprawnej wymowy i intonacji. W pracy dzielę się swoją wiedzą i umiejętnościami, lubię pomagać studentom przełamywać bariery językowe i podobno skutecznie zarażam dobrym humorem 😊. Prywatnie uwielbiam teatr i interesuję się kulturą podkarpackiego pogranicza, czasem śpiewam, a w wolnych chwilach jeżdżę na łyżwach.

Medium 4672c336 522f 4853 ba2f 27686cd8ddef
Małgorzata Vailleau-Wołczyk

Nauka języków obcych zawsze była moją ogromną pasją!
czytaj więcej

Nauka języków obcych zawsze była moją ogromną pasją! Teraz odnajduję tę pasję w nauczeniu języka polskiego i chcę zarażać nią również moich studentów. Możliwość spotkania z ludźmi ze wszystkich zakątków świata to jedna z największych zalet mojej pracy.
Prywatnie uwielbiam koty, podróże i dobre kino. Wolne chwile spędzam na kulinarnych eksperymentach i nadrabianiu filmowych zaległości.

Medium f80a3899 94c1 47d7 941f 9bb586159faf
Karolina Bogacz

Kiedy byłam dzieckiem uwielbiałam bawić się w szkołę...  
czytaj więcej

Kiedy byłam dzieckiem uwielbiałam bawić się w szkołę. Po kilkunastu latach pluszowe misie, które uczyłam jako dziewczynka, zastąpili ludzie, i to z całego świata! W byciu nauczycielką fascynuje mnie przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem, przyglądanie się unikatowości każdego z moich studentów. Ekscytuje mnie dobieranie metod i materiałów tak, aby konkretny student mógł bez przeszkód osiągać zamierzone cele. Szczególnie lubię uczyć gramatyki - w ciekawy sposób pokazywać uczniom, że wcale nie trzeba się jej bać, a jej znajomość może znacznie ułatwić codzienną komunikację. Uwielbiam też rozmawiać ze studentami o podobieństwach i różnicach między ich kulturami i kulturą polską. Czas wolny spędzam zwykle na długich rozmowach przy kawie, na basenie albo w górach.

Medium 06e7f127 4344 4b16 8b78 0fe50072dc49
Dorota Rybińska

Jestem przewodnikiem po Krakowie, a ponad to - jego wielką miłośniczką!
czytaj więcej

Jestem przewodnikiem po Krakowie, a ponad to - jego wielką miłośniczką!

W tej pracy, poza pięknymi zabytkami, doceniam przede wszystkim ludzi. Bardzo lubię poznawać osoby z różnych krajów, uczyć się o ich kulturze, odkrywać ich mentalność…. Na tym samym zależy mi, kiedy uczę języka polskiego. Uważam, że języki to okno na świat i chcę moim zagranicznym studentom pokazać trochę "polskiego świata". Sama również podróżuję, a moim wielkim marzeniem jest zwiedzić Amerykę Południową.

W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, chodzę po górach, spotykam się z przyjaciółmi lub bawię się z moim psem 😊.

Medium 89d03843 d13c 410f a572 ffd9b27591f6
Agata Miks-Lorenzoni

Nazywam się Agata Miks-Lorenzoni i mam licencję na nauczanie 😊. 
czytaj więcej

Nazywam się Agata Miks-Lorenzoni i mam licencję na nauczanie 😊. To nie tylko moja praca, ale przede wszystkim pasja. Moje doświadczenie zdobywałam w Polsce oraz we Włoszech, we współpracy z Università di Pisa i Università di Firenze. Uważam, że uczymy się przez całe życie i to jest piękne!

Przepis na udane zajęcia? Duża dawka komunikacji i miłej atmosfery, do tego spora szczypta gramatyki i słownictwa. Lubię używać materiałów autentycznych i różnych tekstów kultury.

W wolnych chwilach gotuję, czytam i podrózuję, zwłaszcza po Toskanii. Moją pasją jest socjolingwistyka i nauka języków obcych, dlatego doceniam każdą, nawet najmniejszą próbę komunikacji i wspieram moich kursantów.  

Medium 0c72bb09 17b8 426d a723 19fa0c36af24
Justyna Szybińska

Ciągle na rowerze, zafascynowana językiem i ludźmi!
czytaj więcej

Ciągle na rowerze, zafascynowana językiem i ludźmi!

Język urzeka mnie z każdej perspektywy – uwielbiam przyglądać się temu, jak wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości, jak kształtuje nas samych, jak zmienia się na przestrzeni dziejów, jak współtworzy naszą kulturę. Z tego względu nauka języka to dla mnie przede wszystkim odkrywanie nowego świata, poznawanie nowych ludzi, rozwijanie swojej osobowości i… dobra zabawa!

Wycieczka rowerowa połączona z odkrywaniem lokalnego kolorytu, ognisko i długie rozmowy z uczniami o języku polskim, o nas samych, o naszych kulturach – za to właśnie kocham mój zawód.

Medium 026e5bcf 5577 4cbd a063 5ffaa21eeaf8
Katarzyna Kałwak

Uwielbiam uczyć się języków obcych, ale najbardziej lubię uczyć języka polskiego obcokrajowców. :) czytaj więcej

Uwielbiam uczyć się języków obcych, ale najbardziej lubię uczyć języka polskiego obcokrajowców. :) Jestem absolwentką filologii słowiańskiej i dlatego szczególną miłością darzę właśnie języki słowiańskie. Wciąż chciałabym się uczyć nowych języków i szlifować znajomość już mi znanych. Jestem zwolenniczką nauki i rozwoju przez całe życie. :)
W wolnym czasie najchętniej czytam książki, spotykam się z rodziną i przyjaciółmi, chodzę na spacery, jeżdżę na wycieczki poza miasto. Uwielbiam zarówno góry, jak i morze. Bardzo lubię też śledzić zmagania sportowe w telewizji np. skoki narciarskie, siatkówkę i piłkę nożną.