Varia team

Jesteśmy zgranym zespołem ciekawych osobowości.

Są wśród nas wielbiciele kotów i zapaleni akwaryści, „słodyczożercy” i wyznawcy zdrowego stylu odżywiania, amatorzy spokojnych wieczorów z książką i nieuleczalni poszukiwacze wrażeń, pasjonaci siatkówki i klasycznego baletu, utalentowani chórzyści i kreatywni ogrodnicy… I chociaż każdy z nas jest inny, łączy nas to, że wszyscy bardzo lubimy siebie i swoją pracę, bez względu na to, czy właśnie pracujemy nad programem nauczania, prowadzimy warsztaty, przygotowujemy kanapki na variowe imprezy czy temperujemy kredki…


Medium 85ed38eb 8c0a 424e bd60 62071fe44e0f
Ola Gołdyn

Ola poprosiła o napisanie o niej paru słów - krótko o niej to bardzo trudne. ...więcej

Ola poprosiła o napisanie o niej paru słów - krótko o niej to bardzo trudne. Niezwykły przyjaciel, uważny i cierpliwy słuchacz, pomocna, radosna i niesłychanie prawdziwa - to właśnie Ona. Mieszanka pozytywizmu i romantyzmu, raczej życiowego niż literackiego. Jest otwarta i rozmowna, dzięki czemu bez najmniejszego problemu znajduje wspólny język ze swoimi uczniami, potrafi być dla nich wspaniałą inspiracją. Na jej lekcjach zawsze panuje świetna atmosfera, w której studenci uczą się i zaprzyjaźniają wzajemnie. To profesjonalistka. Nauczaniem języka polskiego zajmuje się już od kilkunastu lat i ciągle znajduje w tym pasję. Szkoli innych nauczycieli i sama ciągle się dokształca – nie tylko w dziedzinie metodyki. Odpowie na niemal każde pytanie dotyczące „polskiej szkoły filmowej” i gotyckich kościołów, najchętniej przy mocnej, aromatycznej kawie.

Medium 2f361c0b 13eb 49a8 ad4b cbcf6e63b36c
Magda Król

Pracuję w Varii, bo lubię ludzi, a tu spotyka się cały świat! ...więcej 

 

Pracuję w Varii, bo lubię ludzi, a tu spotyka się cały świat. Lubię pasjonatów, bo któż inny uczyłby się polskiego :). W ogóle lubię inność a nawet absurd – przynajmniej nie jest nudno, a można szukać podobieństw. Moją dewizą jest „Having Fun With Polish”, można dobrze bawić się ucząc zarówno konwersacji jak i polskiej gramatyki. Zapraszam więc na wspólne lekcje.

Medium 1a3a315e 3c95 4b37 8cf6 4889090495e3
Magda Górna

W szkole Varia mam swoją „specjalizację”: udzielam lekcji on-line. ...więcej

Jako nauczycielka języka polskiego pracuję od kilku lat, najpierw na Ukrainie, potem w Irlandii, a teraz w Krakowie. W szkole Varia mam swoją „specjalizację”: udzielam lekcji on-line. Moi studenci mieszkają w różnych zakątkach świata, dzięki kontaktom z nimi „bywam” w Manchesterze, Tokio czy prowansalskim miasteczku. W realu spotykam się z moimi uczniami na kursach semestralnych i wakacyjnych. Mój przepis na udaną lekcję? Entuzjazm i energia połączone z wyważoną porcją gramatyki, a wszystko to w miłej i swobodnej atmosferze. A poza tym jestem niezawodnym kompanem w podróży, przyjacielskich pogaduszkach oraz… jedzeniu czekolady.

Medium 3dbe4897 0a8b 4632 b575 5b0ed18d0f39
Magda Szymczak

Moi studenci? Dobry materiał na zakładników ;) ...więcej

Mam słabość do czekolady i Viggo Mortensena jako Aragorna, uwielbiam zapach świeżo skoszonej trawy, ludzi z poczuciem humoru i czerwone wino. Moi studenci o mnie? "Terrorystka" :). Tak to już jest, gdy uczy się polskiej gramatyki… A ja o moich studentach? Dobry materiał na zakładników ;). Zdyscyplinowani i posłuszni moim instrukcjom. Na lekcjach z nimi zawsze jest strasznie ciekawie i masakrycznie fajnie. Zapraszam na lekcje wszystkich odważnych!

Medium 574376a0 2c0e 454a bac1 e1667df3318e
Ela Łątka-Likh

Lekcja powinna być według mnie starannie skonstruowana i dobrze przemyślana. ...więcej

Lekcja powinna być według mnie starannie skonstruowana i dobrze przemyślana. Na zajęciach staram się dostrzegać każdego z osobna, odkrywać potencjał, a następnie rozwijać talenty. Poprzeczkę stawiam wysoko i skutecznie pomagam moim studentom pokonać wszelkie przeszkody językowe. W wolnych chwilach czytam, chodzę do kina i... marzę - ostatnio o tym, żeby w moim domu zamieszkał mały kot.

Medium 6b82b231 da2d 4d2c 9f92 e2eb3fabde46
Karolina Łodygowska

Moja mama mówi, że mogłam zostać baletnicą, a moi przyjaciele, że robię najlepszą sałatkę z awokado. ...więcej

Moja mama mówi, że mogłam zostać baletnicą, bo dobrze tańczę. Moi przyjaciele, że robię najlepszą sałatkę z awokado, a moja szefowa, że zawsze jestem zaangażowana w swoją pracę. Faktycznie – uwielbiam tańczyć, zaskakiwać moich przyjaciół i …. uczyć, uczyć, uczyć! Moje lekcje polskiego? Przypominają dobry serial – z precyzyjnym scenariuszem, dobrze „zagrany” i zrealizowany z pełną pasją. Na lekcji „ci sami bohaterowie”, a ciągle dzieje się coś nowego. Jest przypomnienie ostatniego odcinka (powtórka), gramatyczna „intryga”, "sensacyjne" słownictwo i pełne emocji zakończenie… (ach, te testy!:)). A na końcu zawsze HAPPY END... :)

Medium d2c3f2a4 735a 49ac ba6d edfa41727339
Malwina Cieciora

Jeśli zauważysz w tramwaju lub autobusie kogoś, kto zaczytuje się w powieściach Stephena Kinga. ...więcej 

Jeśli zauważysz w tramwaju lub autobusie kogoś, kto zaczytuje się w powieściach Stephena Kinga, rozkłada mapę innego kraju, uderza palcami o kolano w rytm rockowych piosenek i przy tym bezwstydnie objada się rodzynkami, to będę ja! Podróżowanie i organizowanie wycieczek to moja pasja, ale najbardziej lubię miejsce, w którym się urodziłam, czyli Kraków. Jest on obecny także na moich lekcjach języka polskiego, podczas których wprowadzam studentów nie tylko w świat leksyki i gramatyki, lecz także przemycam kulturalne i historyczne smaczki Krakowa.

Medium 9ca6a753 bbb5 4da0 ae77 eced797a79c9
Kamila Dąbrowska

W mojej rodzinie zawód nauczyciela to wielopokoleniowa tradycja. ...więcej

W mojej rodzinie zawód nauczyciela, podobnie jak przewodnika, to wielopokoleniowa tradycja. W moim przypadku praca lektora to nie tylko kontynuacja rodzinnych tradycji, ale przede wszystkim wielka pasja. Lekcje języka polskiego są dla mnie okazją spotkania wielu ciekawych ludzi z różnych zakątków świata. Jako lektorka języka polskiego pracuję już prawie dziesięć lat. W tym czasie miałam okazję uczyć różne grupy wiekowe i zawodowe na wszystkich poziomach zaawansowania. W nauczaniu języków jestem gorącym zwolennikiem metody bezpośredniej, dlatego na zajęciach staram się tworzyć warunki zbliżone do naturalnego poznawania języka. W skrócie sprowadza się to do jednej złotej zasady: mówienia, mówienia, mówienia. :) Prywatnie jestem mamą dwóch uroczych dziewczynek, z którymi uwielbiam spędzać czas, szczególnie aktywnie. Poza językami, moimi ulubionymi zajęciami są: jazda na rowerze, pływanie, piesze wycieczki, podróże, a od niedawna jazda na nartach.

Medium 1a794e6c fa2a 41bb 9cef 8d03eebbcaac
Justyna Klyszcz-Bochniak

Na co dzień uczę polskiego i francuskiego, przemierzam miasto rowerem i stawiam czoła kapryśnej pogodzie. ...więcej

Na co dzień uczę polskiego i francuskiego, przemierzam miasto rowerem i stawiam czoła kapryśnej pogodzie. W wolnym czasie mogłabym nieustannie wylegiwać się w słońcu i zaczytywać we współczesnej prozie (szczególnie polskiej i francuskiej), z przerwami na wizyty w kinie i w teatrze (na widowni i na scenie, bo grać bardzo lubię). Wygospodarowałabym też chwil kilka na rower i biegi. Od czasu do czasu wyruszyłabym do jakiegoś obcego kraju i czyniła go mniej obcym. Żeby mieć na to wszystko siłę posilałabym się pysznymi, włoskimi makaronami i japońskimi zupami (koniecznie przygotowanymi przez kogoś, bo sama gotować nie cierpię). A na deser, herbatę z cytryną i szarlotkę – tak po polsku proszę. :)

Medium 4235e6e9 7014 4859 9ccb 43f117f1b03a
Agnieszka Zięba

Już od  (dobrych :)) kilku lat promuję język i kulturę polską. ...więcej

Już od  (dobrych :)) kilku lat promuję język i kulturę polską – nie tylko w kraju ale też za granicą; ostatnie cztery lata spędziłam jako lektor w Bułgarii.  Inspiracji do moich lekcji szukam wszędzie, również na wakacjach. Podróżuję kiedy tylko mogę, najchętniej do Stambułu i na Bałkany, ale moje największe marzenie to wyprawa do Azji. Pasjonuje mnie kino, folklor, zapomniane historie i legendy (zwłaszcza te krakowskie), moda, muzea i targi staroci. Moim ulubionym miejscem w Krakowie są Planty – o każdej porze dnia i roku.

Medium 88a468ff b5d2 4268 bdb7 47e0664d80ba
Magda Kowalska

Nauczanie jest bardzo inspirującym procesem... więcej

Nauczanie jest bardzo inspirującym procesem... Odpowiedzi na pytania czego się uczymy, w jaki sposób, co daje nam zdobyta wiedza, jak nas rozwija i kształtuje, szukałam początkowo tylko jako uczestniczka różnych kursów. Od kilku lat zastanawiam się nad tymi zagadnieniami obserwując pracę moich studentów. Nigdy nie przestaną ciekawić mnie ich historie i rozmaite motywacje, które skłoniły ich do nauki jednego z najtrudniejszych języków na świecie. Zdecydowanie uważam, że na naukę nigdy nie jest za późno, a „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”, pewnie więc dlatego sama uczę się języków na kursach i staram się jak najaktywniej spędzać wolny czas: regularnie biegam, zaczynam jeździć na nartach i skaczę ze spadochronem, a w chwilach odpoczynku chętnie czytam, chodzę do kina i do teatru.

Medium d0535cdc c1a7 467c 912b b210d695fea4
Joanna Gorzkowska

Ktoś kiedyś napisał: „Granice mojego języka są granicami mojego świata” ...więcej

Ktoś kiedyś napisał: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Od kilku lat jako lektorka języka polskiego pomagam ludziom z całego świata w poszerzaniu tych granic. Lubię uczyć gramatyki, ponieważ to w niej zawiera się logika języka.

Poza tym bywam tłumaczką, lubię fotografię, koty, szydełkowe zabawki i czytanie do późnej nocy. Marzę o tym, żeby kiedyś się nauczyć fińskiego, japońskiego i islandzkiego.

 

Medium b16fc5dd b363 464e aa8d 011b7987dd4b
Ania Stelmach

Mówi się, że można uczyć podręcznika, języka albo studenta. ...więcej

Mówi się, że można uczyć podręcznika, języka albo studenta. Dla mnie to ostatnie jest najważniejsze, ale i najtrudniejsze, bo zmusza do uważności, ciągłych poszukiwań, szukania inspiracji. Staram się, żeby na moich zajęciach dużo się działo, była przyjazna i twórcza atmosfera, nie wkradła się rutyna. Żeby lekcja była spotkaniem, na które się czeka! Mimo wielu lat pracy wciąż lubię uczyć, bo wiem, że wiele dając - dużo dostaję.  

Medium 42806161 d9e6 4781 8b9a 18018aeccf06
Monika Barańska

Jestem wirtualną lektorką. :) W szkole VARIA prowadzę zajęcia online i codziennie przenoszę się do innego zakątka świata. ... więcej

Jestem wirtualną lektorką. :) W szkole VARIA prowadzę zajęcia online i codziennie przenoszę się do innego zakątka świata. W ten sposób poznałam już studentów z … 30 różnych krajów: od Stanów Zjednoczonych, przez Iran po Japonię i Australię.

Moje lekcje? Urozmaicone informacjami kulturowymi i ciekawostkami o języku polskim, z ćwiczeniami fonetycznymi, gramatyką i przede wszystkim komunikacją. Zawsze w luźnej, bezstresowej atmosferze!

W wolnym czasie czytam, podróżuję, chodzę po najstarszych wulkanach w Europie, oddaję się lekkiemu nałogowi oglądania seriali i doskonalę się w technikach makijażowych.

Medium 150ab57c cb41 4198 96c9 969b085a6826
Agata Szybura

Nieustannie w biegu. Trochę roztrzepana, trochę rozgadana, ...więcej

Nieustannie w biegu. Trochę roztrzepana, trochę rozgadana, zwykle z uśmiechem od ucha do ucha.
Jestem nauczycielką języka polskiego od kilku lat. W pracy angażuję się na… 200%, bo wprost uwielbiam moich studentów.
Lubię, gdy na lekcji jest wesoło, gwarno, intensywnie i efektywnie. Dzięki temu moi studenci po kursie naprawdę MÓWIĄ po polsku. 

Prywatnie jestem mamą dwóch ślicznych krakowianek. Po pracy, a raczej miedzy pracą a domem, piszę doktorat, w którym badam, jak funkcjonują dzieci z innych krajów w polskich szkołach. Często też zaszywam się w jednej z krakowskich kawiarni, gdzie oddaję się mojej pasji – książkom i delektowaniu się aromatyczną kawą.

Medium 7382c48b 6d68 4460 bd07 46779c83feb2
Natalia Wójcik

„Prawdziwa podróż odkrywcy polega nie na poszukiwaniu nowych krajobrazów, ale na odnalezieniu nowych oczu”.  ...więcej

Mój ulubiony pisarz, Marcel Proust, mawiał: „Prawdziwa podróż odkrywcy polega nie na poszukiwaniu nowych krajobrazów, ale na odnalezieniu nowych oczu”. Słowa te stały moim mottem zarówno w życiu prywatnym, jak i w zawodowym.

Uwielbiam podróżować i podczas każdej wyprawy staram się naprawdę „zobaczyć” inne kultury. Moją pracą i pasją jest uczenie tych, którzy wyruszyli w podróż do Polski i na jakiś czas się w niej osiedlili – pomagam im odnaleźć w polskiej rzeczywistości „nowe oczy”. Nie umiem się nudzić, lubię jeździć na rowerze, ćwiczyć jogę, kupować fajne ciuchy i rozmawiać z ludźmi!

Lekcje ze mną to dobra zabawa i duuuużo zadania domowego :), bo nic nie przynosi takiej radości, jak sukces zdobyty ciężką pracą!

 

Medium 0028945b 82c2 4b5a a1f9 6ce956c3c227
Paulina Stawarz

Medium c39a5f72 d7c0 455f 9b02 5de8f349e993
Aneta Kawa
Medium e14948b8 8153 4e68 a14f 526b6f77c34d
Katarzyna Hoffmann

Medium ce3959ff 623a 4114 886e 8bdc2987e993
Ania Graczkowska

Niespokojny duch we mnie nie pozwala mi usiedzieć w miejscu ...więcej

Niespokojny duch we mnie nie pozwala mi usiedzieć w miejscu. Uwielbiam podróżować, odkrywać nowe światy, spotykać nowych ludzi. Mój raj na Ziemi: wszędzie tam, gdzie góry stykają się z morzem – jak w hiszpańskim kraju Basków.

Wolne chwile najchętniej spędzam „na sportowo”: jeżdżę rowerem, tańczę (głównie jazz i hip-hop), biegam lub trenuję kickboxing. Jeśli potrzebuję relaksu to najlepiej w otoczeniu rodziny, przyjaciół: zabawnie, przytulnie i smacznie… 

Medium 89f76d1c 4cca 4a64 886a 25d54aaac068
Patrycja Koszyk-Barańska

Uwielbiam żyć aktywnie – odkrywać, badać, uczyć się nowego ...więcej

Uwielbiam żyć aktywnie – odkrywać, badać, uczyć się nowego! Fascynuje mnie również odkrywanie przeszłości - może dlatego studiowałam historię…😊.

Trochę maluję, trochę majsterkuję, a w domowym „laboratorium” produkuję naturalne kosmetyki. Interesuję się  grafiką komputerową, a swoją pasję zgłębiam na studiach graficznych.

Mam też drugą spokojniejszą naturę, jestem molem książkowym. Cenię sobie wieczory, gdy przy lekturze, z kotem na kolanach, mogę  przeniknąć w fikcyjny świat. Ulubiony autor? Oczywiście Stanisław Lem!

A poza tym…Kocham wiosnę i lato za ich zapachy i kolory! Nałogowo gram w planszówki i …. jem czekoladę.

Fff
Marek Klapka

Chłop do tańca i do różańca. ...więcej

Gaduła. Szaleństwo „języka” przelewa na swoje projekty, co sprawia, że zawsze czekamy na nie z niecierpliwością. Chłop do tańca i do różańca. Niejedna chciałaby mieć takiego męża, syna, a przynajmniej brata…

Medium 13863814 e298 4046 aa41 ad94c884efb4
Tomek Klimek

Znak rozpoznawczy: biały kaszkiecik. ...więcej

Tomek to nieoceniony znawca Krakowa, który jako jedyny wie, ile dziewic zjadł smok wawelski ;). Nasi studenci doceniają jego poczucie humoru i możliwość otrzymania odpowiedzi na każde pytanie, nieważne, czy dotyczy wawelskiego czakramu, czy intryg królowej Bony.

Znak rozpoznawczy: biały kaszkiecik.

Fff
Klaudia Koszela

Optymizm, dystans i poczucie humoru. ...więcej

Polonistka z artystyczną duszą. Tworzy nasz variowy świat przelewając na papier to, co dla nas istotne: optymizm, dystans i poczucie humoru. Czyli też spory kawałek siebie…

Medium 231b5ce0 6791 4f99 ad10 a2137c0a2971
Karolina Gucko

O Hiszpanach wie (prawie) wszystko. ...więcej

Niezastąpiona. W tłumaczeniach, w korekcie tekstu, w pogaduszkach o polityce. Podróżniczka i Poliglotka. Zna chyba wszystkie języki świata, a przynajmniej z większością z nich miała do czynienia. O Hiszpanii i Hiszpanach wie (prawie) wszystko.

Medium 9d6523f3 dead 4aa7 acf7 f68398a68132
Helenka Ermolaeva

Z Winnicy, a czasem i z Krakowa. ...więcej

Z szerokim uśmiechem, bezpośrednia i życzliwa. Nasza „była” kursantka z Ukrainy, która została już z nami na dobre. Z Winnicy, a czasem i z Krakowa troszczy się o naszą rosyjską wersję strony internetowej. Jej pełne serdeczności maile zawsze wprawiają nas w dobry nastrój.