Varia team

Jesteśmy zgranym zespołem ciekawych osobowości.

Są wśród nas wielbiciele kotów i zapaleni akwaryści, „słodyczożercy” i wyznawcy zdrowego stylu odżywiania, amatorzy spokojnych wieczorów z książką i nieuleczalni poszukiwacze wrażeń, pasjonaci siatkówki i klasycznego baletu, utalentowani chórzyści i kreatywni ogrodnicy… I chociaż każdy z nas jest inny, łączy nas to, że wszyscy bardzo lubimy siebie i swoją pracę, bez względu na to, czy właśnie pracujemy nad programem nauczania, prowadzimy warsztaty, przygotowujemy kanapki na variowe imprezy czy temperujemy kredki…


Medium c39a5f72 d7c0 455f 9b02 5de8f349e993
Aneta Kawa
Medium e14948b8 8153 4e68 a14f 526b6f77c34d
Katarzyna Hoffmann

Medium df0cd79b 25ea 4e78 89db 273c1e82899b
Magdalena Bielańska

Śpiewać zaczęłam, od kiedy miałam cztery lata i tak mi zostało do dziś.
czytaj dalej

Śpiewać zaczęłam, od kiedy miałam cztery lata i tak mi zostało do dziś. Z wykształcenia jestem muzykiem – wokalistką specjalizującą się w śpiewie operowym. Równie jak muzykę klasyczną kocham muzykę filmową. Niedawno odkryłam w sobie pasję do roślin doniczkowych i próbuję „zazielenić” każdy domowy kąt. Uwielbiam gotować i eksperymentować 😊, zwłaszcza z przepisami podpatrzonymi na portalu Tasty. Mój przepis na relaks idealny? Herbata Earl Grey i dobra książka na świeżym powietrzu, a w tle muzyka Howarda Shore’a.

Medium 23923874 aaa7 43a9 bf74 25a10ca63c19
Katarzyna Kipiel

Śpiewam i tańczę od dziecka. Specjalizuję się w tańcu ulicznym, od kilku lat uczę hip hop-u...

 

Śpiewam i tańczę od dziecka. Specjalizuję się w tańcu ulicznym, od kilku lat uczę hip hop-u. Kiedy mam gorszy dzień, zawsze sięgam po gitarę lub siadam przy pianinie. Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. I bez kawy! Koniecznie tej z segmentu specialty. Ulubione kawowe ziarno to Kenia lub Etiopia,  zaparzane w dripie lub aeropressie. Moje miejsce na ziemi to Wielkie Jeziora Mazurskie, po których żegluję od dziecka. Zawsze też chętnie pojadę na Wyspy Brytyjskie – wiele lat temu Irlandia skradła moje serce i tak pozostało do dziś. Mimo tego, że posiadam wiele różnych zainteresowań, zawsze powtarzam, że moją największą pasją są ludzie.

Medium dd3763dd e6d5 4ab2 9067 67a99a63647e
Maria Krawczyk

Z wykształcenia jestem businesswoman i dyplomatą, Czytaj dalej...

Z wykształcenia jestem businesswoman i dyplomatą, z zamiłowania- tancerką tańca towarzyskiego i baletu. Emocji, które towarzyszą mi podczas każdego występu czy turnieju, nie można do niczego porównać. Poza tańcem uwielbiam książki, szczególnie historyczne, biograficzne i przygodowe. I kwiaty – wszystkie bez wyjątku. W wolnych chwilach lubię chodzić na długie spacery, podróżować, odwiedzać teatry, muzea i galerie sztuki oraz malować na porcelanie. Idealnie, gdy towarzyszy mi wtedy moja ulubiona muzyka klasyczna albo filmowa.

Fff
Marek Klapka

Chłop do tańca i do różańca. ...więcej

Gaduła. Szaleństwo „języka” przelewa na swoje projekty, co sprawia, że zawsze czekamy na nie z niecierpliwością. Chłop do tańca i do różańca. Niejedna chciałaby mieć takiego męża, syna, a przynajmniej brata…

Medium 13863814 e298 4046 aa41 ad94c884efb4
Tomek Klimek

Znak rozpoznawczy: biały kaszkiecik. ...więcej

Tomek to nieoceniony znawca Krakowa, który jako jedyny wie, ile dziewic zjadł smok wawelski ;). Nasi studenci doceniają jego poczucie humoru i możliwość otrzymania odpowiedzi na każde pytanie, nieważne, czy dotyczy wawelskiego czakramu, czy intryg królowej Bony.

Znak rozpoznawczy: biały kaszkiecik.

Fff
Klaudia Koszela

Optymizm, dystans i poczucie humoru. ...więcej

Polonistka z artystyczną duszą. Tworzy nasz variowy świat przelewając na papier to, co dla nas istotne: optymizm, dystans i poczucie humoru. Czyli też spory kawałek siebie…

Medium 231b5ce0 6791 4f99 ad10 a2137c0a2971
Karolina Gucko

O Hiszpanach wie (prawie) wszystko. ...więcej

Niezastąpiona. W tłumaczeniach, w korekcie tekstu, w pogaduszkach o polityce. Podróżniczka i Poliglotka. Zna chyba wszystkie języki świata, a przynajmniej z większością z nich miała do czynienia. O Hiszpanii i Hiszpanach wie (prawie) wszystko.

Medium 9d6523f3 dead 4aa7 acf7 f68398a68132
Helenka Ermolaeva

Z Winnicy, a czasem i z Krakowa. ...więcej

Z szerokim uśmiechem, bezpośrednia i życzliwa. Nasza „była” kursantka z Ukrainy, która została już z nami na dobre. Z Winnicy, a czasem i z Krakowa troszczy się o naszą rosyjską wersję strony internetowej. Jej pełne serdeczności maile zawsze wprawiają nas w dobry nastrój.

Medium e8b4cbf4 ac36 4624 b1d6 b23aaf99e8e7
Ola Gołdyn

Ola poprosiła o napisanie o niej paru słów - krótko o niej to bardzo trudne. ...więcej

Ola poprosiła o napisanie o niej paru słów - krótko o niej to bardzo trudne. Niezwykły przyjaciel, uważny i cierpliwy słuchacz, pomocna, radosna i niesłychanie prawdziwa - to właśnie Ona. Mieszanka pozytywizmu i romantyzmu, raczej życiowego niż literackiego. Jest otwarta i rozmowna, dzięki czemu bez najmniejszego problemu znajduje wspólny język ze swoimi uczniami, potrafi być dla nich wspaniałą inspiracją. Na jej lekcjach zawsze panuje świetna atmosfera, w której studenci uczą się i zaprzyjaźniają wzajemnie. To profesjonalistka. Nauczaniem języka polskiego zajmuje się już od kilkunastu lat i ciągle znajduje w tym pasję. Szkoli innych nauczycieli i sama ciągle się dokształca – nie tylko w dziedzinie metodyki. Odpowie na niemal każde pytanie dotyczące „polskiej szkoły filmowej” i gotyckich kościołów, najchętniej przy mocnej, aromatycznej kawie.

Medium a26ffb73 7520 4cc4 a439 c6d0718f5feb
Magda Król

Pracuję w Varii, bo lubię ludzi, a tu spotyka się cały świat! ...więcej 

 

Pracuję w Varii, bo lubię ludzi, a tu spotyka się cały świat. Lubię pasjonatów, bo któż inny uczyłby się polskiego :). W ogóle lubię inność a nawet absurd – przynajmniej nie jest nudno, a można szukać podobieństw. Moją dewizą jest „Having Fun With Polish”, można dobrze bawić się ucząc zarówno konwersacji jak i polskiej gramatyki. Zapraszam więc na wspólne lekcje.

Medium 37edf294 9729 48bd 8494 ecec9be08f29
Magda Górna

W szkole Varia mam swoją „specjalizację”: udzielam lekcji on-line. ...więcej

Jako nauczycielka języka polskiego pracuję od kilku lat, najpierw na Ukrainie, potem w Irlandii, a teraz w Krakowie. W szkole Varia mam swoją „specjalizację”: udzielam lekcji on-line. Moi studenci mieszkają w różnych zakątkach świata, dzięki kontaktom z nimi „bywam” w Manchesterze, Tokio czy prowansalskim miasteczku. W realu spotykam się z moimi uczniami na kursach semestralnych i wakacyjnych. Mój przepis na udaną lekcję? Entuzjazm i energia połączone z wyważoną porcją gramatyki, a wszystko to w miłej i swobodnej atmosferze. A poza tym jestem niezawodnym kompanem w podróży, przyjacielskich pogaduszkach oraz… jedzeniu czekolady.

Medium d2d6f247 34fd 470b 89ee 0372a9bb1798
Magda Szymczak

Moi studenci? Dobry materiał na zakładników ;) ...więcej

Mam słabość do czekolady i Viggo Mortensena jako Aragorna, uwielbiam zapach świeżo skoszonej trawy, ludzi z poczuciem humoru i czerwone wino. Moi studenci o mnie? "Terrorystka" :). Tak to już jest, gdy uczy się polskiej gramatyki… A ja o moich studentach? Dobry materiał na zakładników ;). Zdyscyplinowani i posłuszni moim instrukcjom. Na lekcjach z nimi zawsze jest strasznie ciekawie i masakrycznie fajnie. Zapraszam na lekcje wszystkich odważnych!

Medium 46917012 becd 453e 9b19 908cd18498f1
Ela Łątka-Likh

Lekcja powinna być według mnie starannie skonstruowana i dobrze przemyślana. ...więcej

Lekcja powinna być według mnie starannie skonstruowana i dobrze przemyślana. Na zajęciach staram się dostrzegać każdego z osobna, odkrywać potencjał, a następnie rozwijać talenty. Poprzeczkę stawiam wysoko i skutecznie pomagam moim studentom pokonać wszelkie przeszkody językowe. W wolnych chwilach czytam, chodzę do kina i... marzę - ostatnio o tym, żeby w moim domu zamieszkał mały kot.

Medium 7a6f7137 36d6 495d 867b 35876b18dc98
Kamila Dąbrowska

W mojej rodzinie zawód nauczyciela to wielopokoleniowa tradycja. ...więcej

W mojej rodzinie zawód nauczyciela, podobnie jak przewodnika, to wielopokoleniowa tradycja. W moim przypadku praca lektora to nie tylko kontynuacja rodzinnych tradycji, ale przede wszystkim wielka pasja. Lekcje języka polskiego są dla mnie okazją spotkania wielu ciekawych ludzi z różnych zakątków świata. Jako lektorka języka polskiego pracuję już prawie dziesięć lat. W tym czasie miałam okazję uczyć różne grupy wiekowe i zawodowe na wszystkich poziomach zaawansowania. W nauczaniu języków jestem gorącym zwolennikiem metody bezpośredniej, dlatego na zajęciach staram się tworzyć warunki zbliżone do naturalnego poznawania języka. W skrócie sprowadza się to do jednej złotej zasady: mówienia, mówienia, mówienia. :) Prywatnie jestem mamą dwóch uroczych dziewczynek, z którymi uwielbiam spędzać czas, szczególnie aktywnie. Poza językami, moimi ulubionymi zajęciami są: jazda na rowerze, pływanie, piesze wycieczki, podróże, a od niedawna jazda na nartach.

Medium 44ae6c0b 52ef 4383 8948 225044fd7497
Justyna Klyszcz-Bochniak

Na co dzień uczę polskiego i francuskiego, przemierzam miasto rowerem i stawiam czoła kapryśnej pogodzie. ...więcej

Na co dzień uczę polskiego i francuskiego, przemierzam miasto rowerem i stawiam czoła kapryśnej pogodzie. W wolnym czasie mogłabym nieustannie wylegiwać się w słońcu i zaczytywać we współczesnej prozie (szczególnie polskiej i francuskiej), z przerwami na wizyty w kinie i w teatrze (na widowni i na scenie, bo grać bardzo lubię). Wygospodarowałabym też chwil kilka na rower i biegi. Od czasu do czasu wyruszyłabym do jakiegoś obcego kraju i czyniła go mniej obcym. Żeby mieć na to wszystko siłę posilałabym się pysznymi, włoskimi makaronami i japońskimi zupami (koniecznie przygotowanymi przez kogoś, bo sama gotować nie cierpię). A na deser, herbatę z cytryną i szarlotkę – tak po polsku proszę. :)

Medium d226dd14 9850 4a16 91f5 58d024baad58
Agnieszka Zięba

Już od  (dobrych :)) kilku lat promuję język i kulturę polską. ...więcej

Już od  (dobrych :)) kilku lat promuję język i kulturę polską – nie tylko w kraju ale też za granicą; ostatnie cztery lata spędziłam jako lektor w Bułgarii.  Inspiracji do moich lekcji szukam wszędzie, również na wakacjach. Podróżuję kiedy tylko mogę, najchętniej do Stambułu i na Bałkany, ale moje największe marzenie to wyprawa do Azji. Pasjonuje mnie kino, folklor, zapomniane historie i legendy (zwłaszcza te krakowskie), moda, muzea i targi staroci. Moim ulubionym miejscem w Krakowie są Planty – o każdej porze dnia i roku.

Medium 5e4b6625 dbbc 4f55 89e6 700694b20a9a
Joanna Michalczyk

Ktoś kiedyś napisał: „Granice mojego języka są granicami mojego świata” ...więcej

Ktoś kiedyś napisał: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Od kilku lat jako lektorka języka polskiego pomagam ludziom z całego świata w poszerzaniu tych granic. Lubię uczyć gramatyki, ponieważ to w niej zawiera się logika języka.

Poza tym bywam tłumaczką, lubię fotografię, koty, szydełkowe zabawki i czytanie do późnej nocy. Marzę o tym, żeby kiedyś się nauczyć fińskiego, japońskiego i islandzkiego.

 

Medium cfcde2ab 9dd0 4e14 beb7 6ebb51e60515
Ania Stelmach

Mówi się, że można uczyć podręcznika, języka albo studenta. ...więcej

Mówi się, że można uczyć podręcznika, języka albo studenta. Dla mnie to ostatnie jest najważniejsze, ale i najtrudniejsze, bo zmusza do uważności, ciągłych poszukiwań, szukania inspiracji. Staram się, żeby na moich zajęciach dużo się działo, była przyjazna i twórcza atmosfera, nie wkradła się rutyna. Żeby lekcja była spotkaniem, na które się czeka! Mimo wielu lat pracy wciąż lubię uczyć, bo wiem, że wiele dając - dużo dostaję.  

Medium c654348b 054f 464d b978 2a4168203371
Monika Barańska

Jestem wirtualną lektorką. :) W szkole VARIA prowadzę zajęcia online i codziennie przenoszę się do innego zakątka świata. ... więcej

Jestem wirtualną lektorką. :) W szkole VARIA prowadzę zajęcia online i codziennie przenoszę się do innego zakątka świata. W ten sposób poznałam już studentów z … 30 różnych krajów: od Stanów Zjednoczonych, przez Iran po Japonię i Australię.

Moje lekcje? Urozmaicone informacjami kulturowymi i ciekawostkami o języku polskim, z ćwiczeniami fonetycznymi, gramatyką i przede wszystkim komunikacją. Zawsze w luźnej, bezstresowej atmosferze!

W wolnym czasie czytam, podróżuję, chodzę po najstarszych wulkanach w Europie, oddaję się lekkiemu nałogowi oglądania seriali i doskonalę się w technikach makijażowych.

Medium 35882d0c a17e 425e 964d b02c68cf2cb3
Agata Szybura

Nieustannie w biegu. Trochę roztrzepana, trochę rozgadana, ...więcej

Nieustannie w biegu. Trochę roztrzepana, trochę rozgadana, zwykle z uśmiechem od ucha do ucha.
Jestem nauczycielką języka polskiego od kilku lat. W pracy angażuję się na… 200%, bo wprost uwielbiam moich studentów.
Lubię, gdy na lekcji jest wesoło, gwarno, intensywnie i efektywnie. Dzięki temu moi studenci po kursie naprawdę MÓWIĄ po polsku. 

Prywatnie jestem mamą dwóch ślicznych krakowianek. Po pracy, a raczej miedzy pracą a domem, piszę doktorat, w którym badam, jak funkcjonują dzieci z innych krajów w polskich szkołach. Często też zaszywam się w jednej z krakowskich kawiarni, gdzie oddaję się mojej pasji – książkom i delektowaniu się aromatyczną kawą.

Medium 61752662 f42b 48a6 a50d 930b3ed69638
Natalia Wójcik

„Prawdziwa podróż odkrywcy polega nie na poszukiwaniu nowych krajobrazów, ale na odnalezieniu nowych oczu”.  ...więcej

Mój ulubiony pisarz, Marcel Proust, mawiał: „Prawdziwa podróż odkrywcy polega nie na poszukiwaniu nowych krajobrazów, ale na odnalezieniu nowych oczu”. Słowa te stały moim mottem zarówno w życiu prywatnym, jak i w zawodowym.

Uwielbiam podróżować i podczas każdej wyprawy staram się naprawdę „zobaczyć” inne kultury. Moją pracą i pasją jest uczenie tych, którzy wyruszyli w podróż do Polski i na jakiś czas się w niej osiedlili – pomagam im odnaleźć w polskiej rzeczywistości „nowe oczy”. Nie umiem się nudzić, lubię jeździć na rowerze, ćwiczyć jogę, kupować fajne ciuchy i rozmawiać z ludźmi!

Lekcje ze mną to dobra zabawa i duuuużo zadania domowego :), bo nic nie przynosi takiej radości, jak sukces zdobyty ciężką pracą!
 

Medium dc454f47 c5be 4c43 809b f390d1e3c330
Paulina Stawarz

Staram się uczyć tak, by moi studenci mieli poczucie „spełnienia” i sukcesu 😊. 

czytaj dalej

Staram się uczyć tak, by moi studenci mieli poczucie „spełnienia” i sukcesu 😊. Czerpię ogromną radość ze wspólnych spotkań i inspirujących rozmów z moimi (fantastycznymi! 😊) studentami. 

Poza uczeniem cieszy mnie też kontakt z przyrodą, podziwianie cudów natury na wszystkich kontynentach, lektura ciekawych książek oraz sporty zimowe (szczególnie narciarstwo).

Medium e1a7cb42 41ac 4596 a497 ff58ba36c1ec
Małgorzata Wilkosz

Próbowałam już wielu rzeczy w życiu, ale od kilku lat nauczanie języka polskiego jako obcego jest moją główną pracą i pasją ...więcej

Próbowałam już wielu rzeczy w życiu, ale od kilku lat nauczanie języka polskiego jako obcego jest moją główną pracą i pasją. Kiedyś byłam wolnym strzelcem i prowadziłam własny start-up specjalizujący się w nauczaniu online. Porzuciłam to dla Moskwy, gdzie promowałam kulturę i język polski na Uniwersytecie Pedagogicznym, w Instytucie Polskim, a także pełniłam funkcję egzaminatora na Certyfikacie Polskim.

Jako osoba mówiąca w kilku językach obcych, doceniam starania moich uczniów oraz, ze względu na moje doświadczenia, pomagam studentom odnaleźć właściwą drogę. Chętnie dzielę się swoimi metodami szybkiego zapamiętywania czy wyszukiwania analogii, które pomogą nam zrozumieć niektóre zagadnienia. Uważam, że w pracy nauczyciela najważniejszą rzeczą jest, to żeby nie zapominać nigdy o tym, jak się czuliśmy, co myśleliśmy i z czym mieliśmy trudności, kiedy sami znajdowaliśmy się w pozycji osoby uczącej się języka obcego, ponieważ to pomaga nam je zrozumieć.

Medium 6d670e98 db63 4b98 9064 7a38de65df22
Anna Winczura

Uczę języka polskiego jako obcego od 2005 roku. Doświadczenie w pracy lektorki zdobywałam zarówno w Polsce...

Uczę języka polskiego jako obcego od 2005 roku. Doświadczenie w pracy lektorki zdobywałam zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju - na uniwersytetach w Czechach, we Francji i w Niemczech. Obecnie zajmuję się nauczaniem online.

Moją pasją są języki obce. Dzięki temu, że wciąż uczę się nowego języka, potrafię doskonale wczuć się w rolę studenta i rozumieć jego potrzeby. Staram się, aby moje lekcje były urozmaicone, dynamiczne, z informacjami o Polsce - geografii, kulturze i społeczeństwie.

Prywatne pasje, w tym zamiłowanie do gotowania, kina, muzyki i gier planszowych, w sposób naturalny przenoszę na swoje zajęcia 😊