Intensywne kursy wakacyjne


Program kulturalny

W jakich godzinach realizowany jest program kulturalny?

Czas zarezerwowany na program kulturalny to popołudnia i wieczory, od poniedziałku do piątku. Weekendy pozostają do dyspozycji studentów.

Czy osoby towarzyszące, a niebiorące udziału w kursie, mogą uczestniczyć w programie kulturalnym?

Tak, oczywiście. Również osoby towarzyszące zapraszamy na imprezy integracyjne, karaoke czy wycieczki rowerowe.

Jeśli zostanę więcej niż na jednym kursie to czy program kulturalny będzie się powtarzał?

Niektóre elementy programu będą się powtarzać (np. oprowadzanie po Starym Mieście). Zawsze staramy się jednak urozmaicać program kulturalny, dodając nowe elementy dla każdego kursu i dostosowując do bieżących wydarzeń w Krakowie. Chcemy, żeby osoby, które przyjeżdżają do nas po raz kolejny lub rezerwują więcej niż jeden kurs, nie narzekały na nudę i miały możliwość zdobycia jak najwięcej nowych informacji na temat Krakowa i kultury polskiej.

Czy warto uczestniczyć w programie kulturalnym?

Jeśli przyjeżdżasz do Krakowa po raz pierwszy – zdecydowanie tak. Poznasz z nami miasto, jego historie i tajemnice, zwiedzisz ciekawe muzea, galerie i wystawy, a także odkryjesz miejsca znane tylko wybranym...

Program kulturalny to również polska kultura, możliwość uczestniczenia w warsztatach, na których poznasz smaki polskiej kuchni, nauczysz się polskich piosenek i dowiesz się więcej o samych Polakach.

Wszystkie przygotowane dla Ciebie atrakcje to świetna okazja żeby zaprzyjaźnić się z nowymi kolegami i koleżankami z kursu. Wspólne wycieczki, imprezy integracyjne, spotkania w krakowskich pubach z pewnością dostarczą niezapomnianych emocji, także tym, którzy znają już nasze miasto.

Podczas wspólnych spotkań, staramy się mówić jak najwięcej po polsku. Naturalna i zabawowa atmosfera spotkań sprzyja swobodnej konwersacji w języku polskim.

W jakim języku realizowany jest program kulturalny?

Większość punktów programu kulturalnego, jak np. warsztaty kulinarne, warsztaty językowe (slang, polska wymowa), gra miejska realizowane są w języku polskim.

Niektóre wykłady (np. podróż po Polsce), jak także oprowadzanie po Krakowie prowadzone są po angielsku, często jednak wykładowca czy przewodnik tłumaczy najważniejsze informacje również na język polski.

Podczas wieczornych spotkań integracyjnych, w luźnej, nieskrępowanej atmosferze, rozmawiamy jak chcemy i jak potrafimy :), po polsku, angielsku, hiszpańsku, rosyjsku, fińsku…

Czy istnieje możliwość podróżowania w czasie kursu?

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Weekendy pozostają do Twojej dyspozycji. Czas ten znakomicie nadaje się na krótkie wycieczki.

Jeżeli chcielibyście sami lub w towarzystwie kolegów z kursu zwiedzić Wieliczkę, Zakopane, Oświęcim, Częstochowę..., z chęcią pomożemy Wam zorganizować wycieczkę. Poinformujemy o możliwościach dojazdu, godzinach otwarcia muzeów i podpowiemy co warto zobaczyć. Koszty wycieczki kursanci pokrywają we własnym zakresie.

Czy szkoła udziela informacji turystycznych?

Tak. Bardzo chętnie pomożemy Ci zorganizować Twój wolny czas, podpowiemy które miejsca w Krakowie warto zobaczyć i które sklepy odwiedzić, gdzie serwują najlepsze obiady i najlepsze drinki. Polecimy dobre kino i dobry polski film, wydrukujemy rozkład autobusów do Zakopanego i gdy trzeba - pomożemy dogadać się z informacją kolejową... ;)

Każdy z naszych kursantów otrzyma też specjalnie opracowany przez nas przewodnik po najlepszych restauracjach, muzeach i dyskotekach.


Zakwaterowanie

Jak daleko od szkoły będę mieszkać?

Korzystając z komunikacji miejskiej, do szkoły będziesz miał nie więcej niż 15-20 min. Większość naszych mieszkań znajduje się blisko szkoły i blisko centrum Krakowa.

 

Czy istnieje nocna komunikacja miejska i czy jest bezpieczne wracać nocą do domu?

Tak, Kraków jest bezpiecznym miastem i również w nocy można podróżować bez obaw. Oczywiście istnieje nocna komunikacja miejska, jednak autobusy i tramwaje kursują wtedy znacznie rzadziej i trudniej też dotrzeć do wszystkich miejsc. Warto wcześniej sprawdzić rozkład jazdy, żeby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Zawsze też można zamówić taksówkę do domu. Koszt taksówki w nocy to koszt ok. 20 zł (do 5 km).

 

Czy będę miał możliwość zrobienia prania?

Tak, wszystkie oferowane przez nas mieszkania są wyposażone w pralkę. Istnieje także możliwość skorzystania z pralni. W Krakowie jest kilka punktów, gdzie możesz skorzystać z takiej usługi. Koszt jednego prania to około 15 zł. 

Jaką formę zakwaterowania wybrać?

Mieszkając z polską rodziną ma się możliwość „podglądania Polski od kuchni” :) - zobaczenia jak żyją Polacy, co jedzą na niedzielny obiad, w jaki sposób przyjmują gości...

Osoby goszczące naszych studentów czasami nie znają innych języków, co może być również bardzo przydatne w codziennych praktycznych ćwiczeniach z języka polskiego. Zakwaterowanie z rodziną szczególnie polecamy więc osobom, które cenią sobie spokój, domową atmosferę oraz tym, którzy mogą czuć się niepewnie w obcym mieście i chcą poświęcić jak najwięcej czasu na naukę. 

Mieszkanie z innymi studentami z kursu ma również wiele zalet. To na pewno świetna okazja do zawarcia nowych przyjaźni i poznania innych kultur. Kursanci, mieszkając razem, bardzo często wspólnie jedzą na mieście i wspólnie przygotowują w mieszkaniu posiłki, pomagają sobie w zadaniach z języka polskiego i razem wracają z nocnych podbojów miasta. Swoboda i nieskrępowana atmosfera w mieszkaniu zapewne przypadnie do gustu osobom młodym i niezależnym.

Istnieje również możliwość wynajcia niezależnego apartemantu. Dwupokojowe, nowocześnie urządzone mieszkania znajdujące się w nowym budownictwie przy ulicy Wrocławskiej i Prądnickiej. Oddalone około 1 km od centrum Krakowa (do szkoły można dojść pieszo w ok. 20 min). Szczególnie polecamy osobom ceniącym niezależność, wygodę oraz bliskość Rynku Głównego.

Czy osoba, z którą będę dzielić pokój, będzie w podobnym wieku?

Najprawdopodobniej tak, chyba że na Twoim kursie nie będzie osoby w podobnym wieku.
Naszych kursantów kwaterujemy kierując się płcią (ma być taka sama :)), wiekiem (ma być zbliżony) i kraj (inny niż Twój, żebyś mógł rozmawiać po polsku).

Staramy się też uwzględniać wszystkie prośby i sugestie dotyczące zakwaterowania, o których piszecie nam w uwagach podczas zgłoszenia (na przykład alergie, problemy ze zdrowiem).

Czy w Krakowie jest bezpiecznie?

Na pewno tak. Kraków jest niezwykle gościnnym miastem, bezpiecznie czują się tu zarówno mieszkańcy jak i turyści. To miasto studentów, którzy lubią się bawić :). W nocy w centrum miasta często jest tak tłoczno jak w dzień. Porządku i bezpieczeństwa pilnuje straż miejska oraz policja.

Radzimy jednak zachować ostrożność w miejscach pełnych ludzi (w barach, w domach handlowych, w tramwajach) – podobnie jak w innych dużych miastach, także w Krakowie zdarzają się kradzieże kieszonkowe.

 

Gdzie mogę korzystać z internetu i wysyłać maile?

Kafejek internetowych w Krakowie jest całe mnóstwo, znajdziesz je zarówno w Rynku jak i w osiedlach z dala od centrum. Ich cenniki są podobne, przeciętnie płaci się od 2 do 4 zł za godzinę.
Bezpłatnie z bezprzewodowego internetu możesz korzystać w naszej szkole, jak również w wielu miejscach w mieście (na Rynku Głównym, w wielu pubach i kawiarniach...).


Kurs języka polskiego

Jaką metodą prowadzona jest nauka języka polskiego w Centrum Varia?

Nauka polskiego w naszej szkole opiera się przede wszystkim na metodzie komunikatywnej, co oznacza, że szczególny nacisk kładziemy na rozwijanie umiejętności swobodnego posługiwania się językiem polskim w różnorodnych sytuacjach życiowych. Ćwiczenia lekcyjne są tak zaprojektowane, by odzwierciedlały autentyczną komunikację. Stąd na naszych lekcjach różnorodność dialogów, dyskusje prowadzone w parach i małych grupach, scenki sytuacyjne, gry i zabawy. 

W czasie lekcji języka polskiego rozmawiamy tylko po polsku, niezależnie od poziomu zaawansowania grupy. Stawiamy na metodę komunikatywną, ale także dbamy o poprawną wymowę, odpowiedni akcent i nie zapominamy o gramatyce.

Jak mogę zapłacić za kurs?

Zapłacić za kurs można na trzy sposoby: przelewem bankowym (na konto w złotówkach lub w Euro), kartą lub gotówką w sekretariacie szkoły.

Wymagane jest wcześniejsze wpłacenie zaliczki (550 zł / 140 euro), jako potwierdzenie zgłoszenia na kurs. Pozostałą kwotę można uiścić na miejscu, w sekretariacie szkoły. 

Dane bankowe:

VARIA s.c. Centrum Języka Polskiego,Katarzyna Hoffmann, Aneta Kawa
ul. Michałowskiego 2/3, 31-126 Kraków

Nazwa banku: mBank S.A. FORMERLY BRE BANK S.A. (RETAIL BANKING) LODZ Address of the bank: Skrytka pocztowa 2108, 90-959 Lodz 2

Rachunek w złotówkach:

Numer konta/IBAN: PL 51 1140 2017 0000 4102 0546 3403
SWIFT: BREXPLPWMBK

Rachunek w euro:

Numer konta/IBAN: PL 70 1140 2017 0000 4012 0038 5708
SWIFT/BIC: BREXPLPWMBK

Z jakich krajów najczęściej pochodzą kursanci?

Mamy studentów z całego świata :)! Gościli u nas kursanci z ponad 80 krajów. Najwięcej osób przyjeżdża z Europy, z krajów sąsiadujących z Polską, ale coraz częściej także i z innych kontynentów, czasem z bardzo odległych zakątków świata.

O której godzinie odbywają się lekcje?

Zajęcia rozpoczynają się zawsze w godzinach rannych (przeważnie między 09:00 – 11:00) i zwykle kończą się do godz. 14:00. Godziny popołudniowe i wieczorne zarezerwowane są na program kulturalny.

Jak dużo mogę nauczyć się w przeciągu dwóch tygodni?

Intensywność zajęć, systematyczne powtórki i sympatyczna atmosfera na lekcji stwarzają optymalne warunki do skutecznej nauki języka polskiego. Program kursu skonstruowany jest tak, żeby student z łatwością mógł używać poznanego słownictwa i struktur gramatycznych w różnych codziennych sytuacjach. Z pewnością będziesz zaskoczony, jak dużo można nauczyć się nawet w tak krótkim czasie.

Czy można zapisać się na kurs trzytygodniowy (lub dłuższy)?

Kurs intensywny można dowolnie dostosowywać do swoich potrzeb i możliwości czasowych. Można uczestniczyć w kursie 1-, 2-, 3-,... 10-tygodniowym.

W jakim wieku są osoby przyjeżdżające na kurs?

Nasze kursy przeznaczone są dla osób w wieku 16+. Biorą w nich udział ludzie w każdym wieku: uczniowie szkół średnich, studentów, ludzie pracujący oraz emeryci. Średnia wieku to 25 – 35 lat.

Jaki poziom wystarczy, żeby porozumieć się w Polsce?

To zależy, czy chcemy dogadać się w najprostszych sytuacjach, np. pytając o drogę, robiąc zakupy, zamawiając obiad czy zależy nam na bardziej zaawansowanych dialogach i abstrakcyjnych tematach.

Prosta komunikacja jest możliwa już na poziomie A2, natomiast poziomem, który pozwala w miarę swobodnie poradzić sobie z większością typowych sytuacji turystycznych jest B1.

Czy szkoła oferuje kursy na różnych poziomach zaawansowania?

Uczymy na wszystkich poziomach zaawansowania, od początkującego po zaawansowany. Osoby, które już miały kontakt z językiem polskim, piszą na początku kursu test kwalifikacyjny. Na podstawie wyników testu pisemnego oraz rozmowy z lektorem przydzielamy do odpowiedniej grupy. Przy określaniu poziomu biegłości językowej stosujemy Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESKOJ) - Common European Framework of Reference for Languages, zgodny z zaleceniami Rady Europy.

Ile lekcji jest każdego dnia?

Kurs intensywny obejmuje 40 godzin lekcyjnych, co oznacza, że codziennie są 4 lekcje (4 x 45 min. + 15 min. przerwy). Jedynie w przypadku gdy grupa liczy 3 osoby lub mniej, kurs obejmuje 30 lekcji, tj. 3 lekcje każdego dnia. Osoby chętne mogą ponadto obserwować zajęcia innych grup o podobnym poziomie, jeśli plan lekcyjny na to pozwala.

Pierwszego dnia kursu (poniedziałek) lekcje rozpoczyna grupa początkująca. Pozostałe osoby piszą test kwalifikacyjny i odbywają rozmowę z lektorem. Lekcje dla tych osób rozpoczynają się następnego dnia.

Czy dostanę certyfikat ukończenia kursu i czy jest on respektowany przez uczelnie?

Certyfikat ukończenia kursu otrzymuje każdy student, który poprawnie napisał test końcowy i uczęszczał na zajęcia. Zawiera on takie informacje jak: rodzaj kursu, czas jego trwania, poziom i liczba godzin.

Certyfikat wydawany przez nasze Centrum nie jest dokumentem oficjalnym, jest jednak respektowany przez większość uczelni i firm, jako dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na danym poziomie. Informacje na temat certyfikatowych egzaminów państwowych ze znajomości języka polskiego jako obcego można znaleźć tutaj.

Czy jest możliwe łączenie lekcji indywidualnych z kursem w grupie?

Oczywiście. Lekcje indywidualne możesz zamówić w dowolnym momencie trwania kursu. Im wcześniej zdecydujesz się i poinformujesz nas o nich, tym łatwiej nam będzie zorganizować lekcje zgodnie z twoimi oczekiwaniami.

W jaki sposób można zapisać się na kurs?

Najszybszym sposobem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Zapisy przyjmujemy też w sekretariacie szkoły. Rezerwując kurs prosimy o wpłacenie zaliczki w wysokości 400zł/100euro, jest ona potwierdzeniem uczestnictwa w kursie.

Jaka jest przeciętna liczba osób w grupie?

Grupa liczy zwykle od 5 do 10 kursantów. 

Dlaczego studenci uczą się języka polskiego? Jakie są najczęstsze powody?

Powodów do nauki języka polskiego jest tyle ilu studentów. Najczęściej nasi kursanci uczą się „z miłości” - do żony lub męża z Polski, do teściowej, do dziewczyny, do kuchni polskiej :)... Wielu studentów pochodzi z polonijnych rodzin i chce poznać język swoich dziadków lub rodziców.

Coraz częściej przyjeżdżają również do nas osoby, które zamierzają rozpocząć studia w Polsce lub które pracują w międzynarodowych firmach.

Do kiedy szkoła przyjmuje zapisy na kurs?

Kursy intensywne cieszą się dużym zainteresowaniem i zwykle już na miesiąc przed ich rozpoczęciem brakuje wolnych miejsc. Polecamy więc nie zwlekać długo z decyzją i zgłosić się jak najwcześniej. Oczywiście, w przypadku wolnych miejsc, na kurs można zapisać się nawet w dniu jego rozpoczęcia. 

Jeżeli na wjazd do Polski będzie potrzebna Ci wiza trzeba wziąć pod uwagę dodatkowy czas potrzebny na jej wystawienie.

Czy są jakieś granice wiekowe dla osób zapisujących się na kurs?

Górnych granic wiekowych oczywiście nie ma. Są to kursy dla osób w wieku 16+. W wyjątkowych przypadkach, za pisemną zgodą opiekuna, przyjmujemy na kurs również osoby młodsze. Dzieciom zwykle proponujemy lekcje indywidualne, lub, gdy zbierze się odpowiednia liczba chętnych, tworzymy grupy.

Mówię już bardzo dobrze po polsku. Czy mogę się jeszcze nauczyć czegoś nowego?

Oczywiście. Zawsze możesz poszerzyć swój zasób słownictwa o nowe synonimy, idiomy, związki frazeologiczne. Na lekcji poruszane będą tematy adekwatne dla twojego poziomu językowego - z dziedziny literatury, kultury, a także tematy społeczno-polityczne i naukowe. Stanowią one wyzwanie nawet dla osób z bardzo dobrą znajomością języka polskiego.

Nie wiem jaki mam poziom językowy. Jak mam to sprawdzić?

Poziom językowy sprawdzamy zawsze pierwszego dnia kursu (poniedziałek). Kursanci piszą test kwalifikacyjny (ok. 60 min.) i rozmawiają z lektorem. Wieczorem, na imprezie powitalnej, podajemy wynik testu, poziom językowy i grupę, do której zostało się przypisanym. Osoby początkujące rozpoczynają kurs zaraz po przywitaniu i omówieniu programu (w poniedziałek).

Przy określaniu poziomu biegłości językowej stosujemy Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESKOJ) Common European Framework of Reference for Languages, zgodny z zaleceniami Rady Europy.

Przykładowe testy kwalifikacyjne znajdziesz również na naszej stronie internetowej tu

Jaki jest język wykładowy?

Na lekcji mówimy i uczymy po polsku. Nasi kursanci pochodzą z najróżniejszych stron świata i język polski jest często jedynym wspólnym językiem wszystkich studentów. Komunikatywna metoda prowadzenia zajęć mobilizuje uczestników kursu nie tylko do mówienia, ale również do myślenia w języku innym niż ojczysty.

Wszyscy pracownicy szkoły Varia posługują się również językiem angielskim, który ułatwia pozalekcyjną komunikację.

Czy szkoła oferuje rabaty dla grup?

Tak. Oferujemy specjalne rabaty dla grup liczących co najmniej 5 osób. Możemy też przygotować specjalną ofertę, dostosowaną do indywidualnych życzeń. W celu uzyskania bliższych informacji, prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły.

Czy materiały lekcyjne są wliczone w cenę?

Tak. Wszystkie materiały lekcyjne wykorzystywane podczas lekcji są wliczone w cenę.

Czy dostanę certyfikat ukończenia kursu i czy jest on respektowany przez uczelnie?

Certyfikat ukończenia kursu otrzymuje każdy student, który poprawnie napisał test końcowy i uczęszczał na zajęcia. Zawiera on takie informacje jak: rodzaj kursu, czas jego trwania, poziom i liczba godzin.

Certyfikat wydawany przez nasze Centrum nie jest dokumentem oficjalnym, jest jednak respektowany przez większość uczelni i firm, jako dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na danym poziomie. Informacje na temat certyfikatowych egzaminów państwowych ze znajomości języka polskiego jako obcego można znaleźć tutaj.

Jeśli zrezygnuję z kursu to czy dostanę zwrot wpłaconej kwoty?

Jeżeli po zapisaniu się na kurs nie będziesz mógł wziąć w nim udziału, wpłacona zaliczka nie jest zwracana. Jeśli wpłaciłeś całość kwoty, odzyskasz pieniądze pomniejszone o wartość zaliczki i opłaty za przelew.

W przypadku zgłoszenia rezygnacji z kursu do dwóch tygodni przed jego rozpoczęciem, istnieje możliwość wzięcia udziału w późniejszym kursie lub zgłoszenia na swoje miejsce innej osoby. Wówczas nie ponosisz żadnych kosztów związanych z rezygnacją z kursu.


Pozostałe pytania

Jakich dokumentów potrzebuję, aby przekroczyć polską granicę?

Dowód osobisty lub paszport wystarczy, aby wjechać do Polski (dla osób z państw członkowskich Unii Europejskiej). Obywatele państw spoza Unii Europejskiej w większości potrzebują wizy, by przekroczyć polską granicę.

Ile przeciętnie kosztuje obiad?

Na przykład:

Jedzenie
pierogi ruskie: 13 zł
kotlet schabowy z frytkami: 20zł
bigos: 13 zł
kebab: 13 zł
pizza margherita: 19 zł

Napoje
piwo 0,5: 10 zł
sok pomarańczowy: 6 zł
herbata: 7 zł
kawa: 10 zł

Więcej informacji: http://www.cracowonline.com/introducing.php

Czy mogę w Polsce płacić w euro?

Nie. Oficjalną walutą Polski jest złoty (zł lub PLN), 1 złoty to 100 groszy.

1 zł = ~0,22 €

Pieniądze można rozmienić w bankach, większych hotelach i kantorach. Najkorzystniejszy kurs otrzymasz w centrum miasta. Większość sklepów akceptuje karty kredytowe. Czeki podróżne można zrealizować w większych bankach, nie są jednak zbyt popularne.

Jakie adresy i telefony powinienem znać?

Numer kierunkowy do Polski: +48 (0048)
Numer kierunkowy do Krakowa: 12  (np. +48 12 422 60 91) 

Informacja Turystyczna: ul. Pawia 8, tel. 12 422 60 91
Centrum Informacji Kulturalnej: Św. Jana 2, tel. 12 354 27 25
PTTK: Ul. Westerplatte 5, tel. 12 422 99 53 , 512 398 880

997 Policja 
998 Straż Pożarna 
999 Pogotowie 
913 Informacja Telefoniczna
112 Numer Alarmowy (do wybrania z telefonu komórkowego) 

Informacja medyczna: 12 661 22 40 

Pomoc drogowa:            
- Auto Hol PEK: 12 658 00 33, 501 187 877, 509 331 332, 602 298 791         
- pomoc drogowa Jerzy Piasecki: 501 069 357, 501 449 291, 12 658 00 33          
- Auto Hol: 601 510 381          
- pomoc drogowa Andrzej Papież: 12 657 95 78, 601 53 43 33, 600 95 00 94 

Jak dostać się do Krakowa?

Pociągiem - autobusem:
Dworzec kolejowy i dworzec autobusowy położone są koło siebie w centrum Krakowa. Z dworca jeżdżą także prywatne linie autobusowe do Wieliczki, Oświęcimia, Zakopanego, Częstochowy, Pieskowej Skały...

Samolotem:
Do Krakowa latają także tanie linie lotnicze, należy jednak pamiętać, żeby jak najwcześniej zarezerwować sobie bilet. Lotnisko Balice oddalone jest od Krakowa o ok. 15 km. Do centrum miasta można się dostać:

  • Autobusem: Do Lotniska Kraków kursują obecnie dwie linie autobusowe dzienne: 208, 252 oraz linia nocna: 902. Są to linie aglomeracyjne. Możesz sprawdzić rozkład tutaj (http://rozklady.mpk.krakow.pl/index.php) Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 4zł.

Bilety można kupić:

  • w automacie biletowym w terminalu pasażerskim, poziom 0 (hala przylotów)
  • w automacie biletowym na przystanku MPK (płatność gotówką lub kartą)
  • w automatach biletowych w autobusach (płatność gotówką - tylko monety)
  • u kierowcy - w przypadku braku biletów w automacie lub awarii automatu (tylko bilety jednorazowe, godzinne. Płatność tylko gotówką, za odliczoną kwotę).

 

  • Pociągiem: Istnieje możliwości dojazdu do-/z lotniska nowoczesnymi pociągami. Cena biletu wynosi 9zł.

Bilety można kupić przez:

  • automat w terminalu pasażerskim, poziom 0 (płatność gotówką lub kartą) 
  • automat na stacji kolejki (płatność gotówką lub kartą) 
  • w pociągu u obsługi (płatność tylko gotówką)

 

  • Taxi: Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z taksówki lepiej zadzwonić niż wsiąść do taksówki stojącej na postoju. Dzwoniąc z telefonu komórkowego należy wybrać numer kierunkowy +4812.

Eco 653 88 88
Mega 19625
Ekspres Taxi 9629
Lajkonik 267 35 35
Barbakan Taxi 9661

Taksówka z lotniska do centrum miasta kosztuje około 70 zł (ok. 20 €).

Samochodem:
Jeśli jadą Państwo z Zachodu, najwygodniej dostać się do Krakowa autostradą A4. Przejazd autostradą jest płatny.

W okolicach Starego Miasta w Krakowie wyznaczone są strefy parkowania (A, B i C). Strefy A i B dostępne są tylko dla mieszkańców centrum miasta i właścicieli specjalnych zezwoleń. Jeśli chcieliby Państwo dostać się tam samochodem, należy odstawić pojazd na parking publiczny (strefa C) lub strzeżony. Kwitki do parkowania w strefie C znajdą Państwo w specjalnych parkomatach znajdujących się w miejscach dozwolonych do parkowania (jedna godzina 3 pln).

Publiczne środki transportu - MPK:
Bilety tramwajowe i autobusowe można kupić w kioskach, automatach, sklepach z napisem "Sprzedaż biletów MPK" lub u kierowców w autobusie lub tramwaju.

Uwaga: zniżki na przejazdy publicznymi środkami transportu przysługują tylko studentom z ważną kartą Euro 26 lub ISIC Card.

Co się stanie, jeżeli zachoruję w trakcie kursu?

W przypadku choroby możesz skorzystać z pomocy medycznej w ramach wykupionego wcześniej ubezpieczenia. Oczywiście, pomożemy Ci znaleźć właściwego specjalistę i umówimy wizytę lekarską.

 

Czy szkoła pomaga w uzyskaniu wizy do Polski?

We wszystkich sprawach wizowych prosimy o zwrócenie się do jednej z placówek dyplomatycznych Polski, których adresy umieszczone są na stronach Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Osobom, które zapisały się na kurs języka polskiego, szkoła wystawia dokument potwierdzający zgłoszenie na kurs i opłacenie kursu. Dokument ten zwykle pomaga w uzyskaniu wizy.
Nie wystawiamy zaproszeń.