Slang polski

Medium bc37e078 0ab7 48de 8165 6072a5cc92c5

Jeśli mieszkasz już od jakiegoś czasu w Polsce, to pewnie zauważyłeś/aś, że używając pewnych określeń, natychmiast jesteś uznawany/a za swojego człowieka (tzn. osobę należąca do grupy, godną zaufania). Z tego powodu chciałybyśmy przybliżyć Ci kilka określeń, które pomogą Ci zjednać serca polskich znajomych 😊. Szczególnie jeśli obracasz się w kręgach młodych ludzi, warto używać młodzieżowego slangu.

W sytuacji, gdy ktoś opowiada nieprawdopodobną historię, w którą wcale nie wierzysz, możesz powiedzieć ironicznie  a kierowca autobusu wstał i zaczął klaskać. Fraza ta pochodzi od dobrze znanych historyjek zamieszczanych w internecie rozgrywających się w autobusie. Zakańczane one były zdaniem a kierowca autobusu…. i w 99% przypadków nie były prawdziwe.

Jeśli nie masz pewności, czy Twój rozmówca Cię rozumie, zapytaj – kminisz?/ kumasz?/ ogarniasz? (O ile nie jest to starsza pani. Staruszki czasem nie znają slangu ☹ )

Co roku Wydawnictwo Naukowe PWN razem z internautami wybiera Młodzieżowe Słowo Roku. Słowem 2018 jest wyraz dzban. W związku z tym, jeśli ktoś zrobi coś głupiego i bardzo obciachowego, możesz śmiało powiedzieć: Ale ty jesteś dzban! / Ale dzban z Ciebie! Jeśli natomiast twoja koleżanka popełni jakąś gafę, możesz ochrzcić ją dzbaniarą. Interesuje Cię zjawisko dzbanizmu? Zerknij na ten link: https://www.youtube.com/watch?v=Ve2Z3FzwtfU .

A teraz najważniejsze - gdy chcesz wyrazić swoje uznanie, zamiast powiedzieć, że coś jest super, możesz stwierdzić, że jest wypas/ czad / miazga lub  na propsie.

Pamiętaj – slang jest językiem młodzieżowym i świetnie sprawdzi się podczas nawiązywania nowych znajomości w pubie. W poważniejszych sytuacjach warto jednak pozostać przy języku bardziej formalnym. Tak na wszelki wypadek 😉

Z fartem! (czyt. Powodzenia! 😊)

powrót >>>