Slang polski

Medium bc37e078 0ab7 48de 8165 6072a5cc92c5

Jeśli mieszkasz już od jakiegoś czasu w Polsce, to pewnie zauważyłeś/aś, że używając pewnych określeń, natychmiast jesteś uznawany/a za swojego człowieka (tzn. osobę należąca do grupy, godną zaufania). Z tego powodu chcielibyśmy przybliżyć Ci kilka określeń, które pomogą Ci zjednać serca polskich znajomych 😊. Szczególnie jeśli obracasz się w kręgach młodych ludzi, warto używać młodzieżowego slangu.
 

Zatem jeśli, ktoś zrobi coś śmiesznego możesz wykrzyknąć ale urwał!. Zwrot ten pochodzi z bardzo popularnego filmiku na YouTubie (zobaczcie sami: https://www.youtube.com/watch?v=BRnwM2xo_-A 😉) Gdy ktoś ma do Ciebie bardzo dużo próśb lub żądań, możesz ironicznie zapytać a może frytki do tego?. Gdy czujesz się zupełnie zawiedziony, możesz stwierdzić, że jest to dramat/ masakra lub po prostu porażka. Jeśli sytuacja jest żenująca i jest nam wstyd to przyznajmy ale przypał/ale przyps. Natomiast  kiedy chcemy zachęcić znajomych lub samych siebie do spontanicznego działania powtórzmy na spontanie albo wcale!
 

W sytuacji, gdy ktoś opowiada nieprawdopodobną historię, w którą wcale nie wierzysz, możesz powiedzieć ironicznie  a kierowca autobusu wstał i zaczął klaskać. Fraza ta pochodzi od dobrze znanych historyjek zamieszczanych w internecie rozgrywających się w autobusie. Zakańczane one były zdaniem a kierowca autobusu…. i w 99% przypadków nie były prawdziwe.


Jeśli nie masz pewności, czy Twój rozmówca Cię rozumie, zapytaj – kminisz?/ kumasz?/ ogarniasz? (O ile nie jest to starsza pani. Staruszki czasem nie znają slangu ☹ )


A teraz najważniejsze - gdy chcesz wyrazić swoje uznanie, zamiast powiedzieć, że coś jest super, możesz stwierdzić, że jest wypas/ czad / miazga lub  na propsie.


Pamiętaj – slang jest językiem młodzieżowym i świetnie sprawdzi się podczas nawiązywania nowych znajomości w pubie. W poważniejszych sytuacjach warto jednak pozostać przy języku bardziej formalnym. Tak na wszelki wypadek 😉


Z fartem! (czyt. Powodzenia! 😊)

powrót >>>