Wykład prawny dla studentów

Medium b29796bc c3c8 41db 8d85 a23c7c7cfd5f

W sobotę 30 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie dotyczące legalizacji pobytu w Polsce obywateli państw spoza UE.

Spotkanie prowadziła konsultantka Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, pani Oksana Postyhach, a uczestniczyli w nim nie tylko studenci Varii, ale także ich znajomi i rodziny oraz inne zainteresowane tą kwestią osoby.

Najważniejsze punkty omawiane na spotkaniu to: 

  • wniosek o kartę pobytu należy składać nie później niż 45 dni przed wygaśnięciem aktualnego dokumentu (można to zrobić dzień po przyjeździe do Polski), przekroczenie terminu złożenia wniosku może skutkować negatywną odpowiedzią!) 
  • zezwolenie na pracę, o które występuje pracodawca, pozwala na legalne zatrudnienie wyłączenie w danej firmie oraz na danym stanowisku 
  • jednym z warunków uzyskania obywatelstwa polskiego jest znajomość języka polskiego na poziomie B1 lub wyższym, potwierdzona państwowym certyfikatem 
  • w 2014 roku zostaną wprowadzone nowe przepisy regulujące prawne aspekty pobytu obcokrajowców w Polsce, m.in. maksymalna ważność karty czasowego pobytu wydłuży się o rok (z 2 lat obecnie na 3 lata w przyszłości).

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie oraz Pani Oksanie za cierpliwe odpowiadanie na nasze szczegółowe pytania :).

Przydatne linki:

www.migrant.info.pl – strona poświęcona prawnym aspektom pobytu obcokrajowców w Polsce, czyli co, gdzie i jak załatwiać w polskich urzędach :)
http://www.pomocprawna.org/ - Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w Krakowie: bezpłatne porady prawne dla cudzoziemców spoza krajów UE
http://certyfikatpolski.pl/ - państwowy certyfikat z języka polskiego

2013-12-20

powrót >>>