W poszukiwaniu zdrowej żywności w Krakowie

Medium dd7dd1c6 5285 43b2 8b44 1ee5aa3e029c

Choć w Krakowie ciężko o warzywa z własnego ogródka i mleko prosto od (własnej :)) krowy, to jest coraz więcej miejsc, w których można znaleźć pachnące słońcem pomidory, jajka od szczęśliwych kur czy mięso z ekologicznych hodowli. Zapomnijcie o supermarketach! Oto kilka wartych odwiedzenia eko-punktów w Krakowie.

Wśród krakowskich ekologicznych inicjatyw prym wiedzie Targ Pietruszkowy, organizowany przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL. Amatorzy zdrowego stylu życia znajdą tam naturalną żywność, uprawianą i wyhodowaną w granicach 150 km od Krakowa i sprzedawaną bezpośrednio przez rolników. Targ mieści się pod Halą Korony, przy. ul. Kalwaryjskiej 9-15, (a w sezonie wiosenno-letnim również na pl. Niepodległości obok Korony) i otwarty jest w każdą środę (15.00-19.00) i sobotę (8.00-13.00). Więcej informacji znajdziecie pod adresem: http://targpietruszkowy.pl/.

Nic tak nie nastraja dobrze na cały dzień jak leniwe i smaczne śniadanie. Jednak w zabieganym tygodniu mamy zwykle tylko czas na szybką kanapkę, popitą w biegu kawą z kubka termicznego… W weekend warto jednak zwolnić tempo i wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi na Targ Śniadaniowy. Co sobotę, na Pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 (w dawnej Hali Dworca Głównego), czeka na Was pyszne i zdrowe śniadanie, ekologiczne produkty, jak i również wiele dodatkowych atrakcji, takich jak: warsztaty dla dzieci, koncerty, stoiska z rękodziełem, etc. Więcej informacji: https://www.facebook.com/targsniadaniowywkrakowie?...

Punktem obowiązkowym na krakowskim eko-szlaku jest również Plac na Stawach (w dzielnicy Zwierzyniec),  Stary i Nowy Kleparz czy Plac Imbramowski, gdzie zawsze możemy liczyć na świeże i ekologiczne produkty, prosto z przydomowych ogródków. Nie dajcie się zwieść błyszczącym i idealnym owocom i warzywom! Te najzdrowsze wyglądają najczęściej mało atrakcyjnie – nieumyte, małe, niewymiarowe... ale za to jak smakują! :) To, co jednak najbardziej urzeka na targach, to sprzedawcy: w większości miłe starsze panie, które nie tylko udzielą szczegółowych informacji o swoich produktach, ale także chętnie pogawędzą na niemal każdy temat i… zawsze po polsku. Dlatego wybierając się na targ oprócz dużej torby na zakupy weźcie ze sobą koniecznie słownik języka polskiego. :) 

Jeśli w Waszej okolicy nie ma targu lub bazarku, możliwe że znajdzie się np. ekologiczny sklep ze zdrową żywnością. Polecamy takie miejsca jak: „Naturalny Sklepik” (Krupnicza 8, Centrum), „Pan Zielonka” (Dąbrówki 4/1, Podgórze) czy Natura (Zamenhofa 1, Centrum). 

Więcej informacji o tym co „bio” i „eko” w Krakowie, a także jak żyć i kupować naturalnie, kreatywnie i świadomie, znajdziecie na blogu: http://storeko.pl/

Na zdrowie! :)

 

powrót >>>