Polski przepis na Wielkanoc

Medium c17300e0 167a 4eae 81f3 d473cdb411d8

Już w przyszłym tygodniu rozpoczyna się Wielkanoc – bardzo ważne dla katolików w Polsce święto. Dla tych spośród Was, którzy jeszcze nie zetknęli się z polskimi wielkanocnymi tradycjami lub po raz pierwszy usiądą do wielkanocnego stołu z polską rodziną, przygotowaliśmy małą ściągę. :)

Niedziela Palmowa - przypada 7 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna tzw. „Wielki Tydzień”. Tego dnia w kościołach święcone są palmy, które niewiele jednak mają wspólnego z prawdziwymi palmami, rosnącymi w tropikach. :) Polska wersja to zielone gałązki, przyozdobione kolorowymi suszonymi lub papierowymi kwiatami. Co roku we wsi Lipnica Murowana odbywa się konkurs na najwyższą palmę wielkanocną – zeszłoroczna rekordzistka mierzyła 31 metrów i 84 centymetry!

Ale jaja… albo inaczej Pisanki! Zwyczaj dekorowania jajek to jedna z najbardziej kreatywnych polskich tradycji. :) Malowanie, naklejanie, skrobanie, barwienie… wszystkie chwyty dozwolone! Ozdobione jajka, czyli pisanki, wkłada się do wielkanocnego koszyczka, czyli… 

Święconki. Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę jest celebrowany nie tylko w każdym zakątku Polski, ale również przez wspólnoty polonijne na całym świecie. W tradycyjnym koszyczku wielkanocnym oprócz pisanek można znaleźć też: baranka (z cukru lub z chleba), sól, chleb, wędlinę i kawałek świątecznego ciasta. 

Poświęcone pokarmy zjada się dopiero następnego dnia, podczas wielkanocnego śniadania. Wielka Niedziela, to chyba jedyny taki dzień w Polsce, gdy śniadanie jest dużo ważniejsze, obfitsze i dłużej celebrowane niż obiad. :) Oczywiście „menu” śniadaniowe różni się w zależności od poszczególnej rodziny lub regionu, ale tego dnia na każdym stole obowiązkowo muszą pojawić się: mięsa (kiełbasy, pasztety, szynki….), jajka (pod każdą postacią), sałatka jarzynowa (królowa polskich świąt :)), żurek lub barszcz biały (tak, tak, zupa na śniadanie!), a z ciast babka wielkanocna i mazurek. 

Następnego dnia, po śniadaniu wielkanocnym, czeka na Was spora porcja aktywności… W Wielki Poniedziałek, zwany też Lanym Poniedziałkiem albo Śmigusem-Dyngusem, panuje wesoły zwyczaj oblewania się wodą. Tego dnia zachęcamy do wyjścia na spacer -  podobno bycie oblanym przynosi szczęście, a w końcu woda jeszcze nikomu nie zaszkodziła. ;) 

Mamy nadzieję, że nasza mała ściąga pozwoli Wam szczęśliwie przeżyć Wielkanoc. Pozostaje nam na koniec tylko złożyć tradycyjne wielkanocne życzenia: „Wesołego Alleluja, smacznego jajka i mokrego Śmigusa-Dyngusa!” :)

Przypominamy, że w Varii przerwa świąteczna trwa od 19 kwietnia do 05 maja, spotykamy się dopiero po długim majowym weekendzie!

powrót >>>