Wybór szkoły językowej – drobiazgowa analiza czy strzał na chybił trafił?

Medium 32d1b32c d768 4ce9 8f68 b2e43aa09f4a

1. Metoda nauczania

Podstawowym elementem, któremu powinniśmy się przyjrzeć jest metoda nauczania języka, którą stosuje dana szkoła językowa. Czy od samego początku nauki będziemy mieć kontakt z „żywym” językiem? Czy zajęcia prowadzone będą po polsku, tak aby motywować i zachęcać do używania języka już od pierwszej lekcji? To bardzo ważne, aby podczas nauki być niejako „zmuszonym” do używania języka, którego chcemy się nauczyć. Rolą nauczyciela powinno być stwarzanie jak największej liczby okazji do mówienia i komunikowania się. Liczne dyskusje na lekcjach, prowadzenie dialogów i używanie autentycznych materiałów niezwykle usprawniają porozumiewanie się w nowym języku w codziennych sytuacjach. Oczywiście nauczanie języka metodą komunikatywną nie powinno zaniedbywać pozostałych sprawności: słuchania, poprawności gramatycznej, czytania i pisania. Stanowią one bowiem integralną część nauki i wpływają na płynność i sprawność konwersacji.

2. Obecność metodyka

Po sprawdzeniu metody nauczania w danej szkole, warto zwrócić uwagę na to czy pracuje w niej osoba odpowiedzialna za jakość przekazywania wiedzy, czyli metodyk. Metodyk nie tylko przygotowuje szczegółowy program nauczania, ale też czuwa nad jego egzekwowaniem. To bardzo ważne, ponieważ program nauczania stanowi podstawowy element ustalający ramy, w których powinien poruszać się nauczyciel podczas zajęć. Każdy student ma prawo wglądu do takiego dokumentu i może zapoznać się z nim przed rozpoczęciem nauki.

3. Doświadczenie, czyli jak długo szkoła istnieje na rynku

Znane powiedzenie mówi, że doświadczenie jest najlepszym nauczycielem, bo pokazuje, co się sprawdza, a z czego można zrezygnować. Ta zasada nie omija też szkół językowych, warto więc wybrać taką, która na nauczaniu „zjadła już zęby”. Im dłużej szkoła figuruje na rynku tym wiarygodniejsza się staje, udowadnia, że ciężkie czasy jej nie straszne, bo jakość zawsze się obroni. Wieloletni studenci sami w sobie także są wspaniałą wizytówką szkoły. Dlatego warto sprawdzić ich opinie na temat danego miejsca.

4. Specjalizacja

Ściśle powiązaną z doświadczeniem kwestią jest specjalizacja szkoły. To, czy dana szkoła skupia się na nauczaniu niewielkiej liczby języków czy też gromadzi ich jak największą ilość, może znacząco odbić się na jakości oferowanych usług. Warto więc wybrać taką szkołę, która wyspecjalizowała się w jednym języku i to w jego nauczaniu dąży do perfekcji.

5. Kontakt z sekretariatem

Sekretariat szkoły to też jej wizytówka. Często to właśnie on jest pierwszym, a może i jedynym sposobem na kontakt ze szkołą. Dobrze wykwalifikowany personel pomoże nam bezboleśnie przejść cały proces wyboru i rekrutacji do szkoły. Będzie niejako drogowskazem przy selekcji konkretnego rodzaju kursu czy sposobu nauki, a także wsparciem w niespodziewanych sytuacjach. Dobrze jest sprawdzić „na własnej skórze” funkcjonowanie biura danej szkoły, zwracając szczególną uwagę na jakość kontaktu z osobami tam pracującymi. Czy sprawnie odpowiadają na nasze pytania i maile? Czy są chętne do pomocy i szukania niecodziennych rozwiązań w wyjątkowych przypadkach? Czy mają przyjacielskie i indywidualne podejście do studenta?

6. Położenie szkoły

Lokalizacja szkoły, szczególnie w większych miastach, jest niezwykle ważna. Aby nie tracić wiele czasu i energii na dojazdy, warto znaleźć taką, która będzie „tuż za rogiem”. Najdogodniejszym punktem byłoby zatem centrum miasta, w którym kumuluje się większość jego życia kulturalnego i towarzyskiego. To tam najprawdopodobniej spędzamy większość swojego czasu, zwłaszcza gdy dopiero poznajemy dane miejsce. Dlaczego więc nie skorzystać z dogodnego położenia szkoły, z której prosto po zajęciach możemy pójść ze znajomymi do kawiarni lub kina?

 

7. Dodatkowe atrakcje

Szkoła, która znajduje się w centrum miasta, ma też większe możliwości organizowania dodatkowych atrakcji dla swoich studentów. Warto zapytać o nie już na etapie rekrutacji. Czy można spodziewać się dodatkowych warsztatów lub spotkań? Czy w ofercie szkoły znajdują się kursy, których integralną częścią jest program kulturalny? Czy szkoła angażuje się w organizowanie imprez, na których zarówno wszyscy studenci, jak i lektorzy mogą się integrować i spędzać wspólnie czas na zabawie? Być może dodatkowe atrakcje to jedynie wisienka na torcie przy wyborze szkoły, ale czy nie jest prawdą, że diabeł tkwi w szczegółach?

 

Wybór szkoły językowej to często wieloetapowy proces. Mamy jednak nadzieję, że powyższe sugestie jak najbardziej go umilą i uproszczą. Bo w końcu nauka nie musi być nudna, a wybór szkoły trudny. Powodzenia!

powrót >>>