Kraków w faktach i liczbach

Medium 3c6f5ad6 e619 4b6b 8fed 5ca2a4e55361

1. Z perspektywy Londynu, Nowego Jorku i Paryża, Kraków to małe miasteczko. Nie każdy jednak wie, że Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce i to zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców. Według danych z 2013 roku w Krakowie mieszka aż 758 992 stałych mieszkańców i…

2. … i 130 tys. studentów. Kraków to najbardziej studenckie miasto w Polsce i nie chodzi tylko o nocne życie. :) Statystycznie co czwarta osoba, którą mijacie na Plantach czy Rynku to student.

3. Kobiety górą! W Krakowie na 100 mężczyzn przypada 115 przedstawicielek płci pięknej.

4. Uff, jak gorąco! Rekordowa temperatura w Krakowie wyniosła +38,4 °C. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że na początku czerwca tego roku pobiliśmy wszelkie możliwe rekordy.

5. Na zimowe kursy w Varii obowiązkowo zabierzcie czapkę i szalik! Najniższa zanotowana w Krakowie temperatura to -32,7 °C. Na szczęście w Varii zawsze możecie liczyć na ciepłą, przytulą atmosferę.:)

6. Smok/Smog już nam nie straszny! Przed smokiem (wawelskim), jak i przed smogiem (tym mniej przyjaznym) możecie się skryć w jednym z aż 43 miejskich parków. Poza tym na terenie Krakowa znajduje się 5 rezerwatów przyrody, a w samym centrum 20 klasztornych ogrodów i całe mnóstwo kawiarnianych ogródków.

7. A teraz trochę historii. Wawel – aż do pożaru zamku w 1595 roku – był siedzibą królów Polski, a sam Kraków (do 1795 r.) oficjalną stolicą Rzeczpospolitej Polskiej. I chociaż mamy już XXI wiek, to Kraków nadal pozostaje królewskim miastem i (kulturalną) stolicą kraju.

8. Dobrze już znany naszym Studentom Krakowski Rynek to największy (4 ha) średniowieczny rynek w Europie – w dawnych czasach najważniejsze centrum handlu, a dzisiaj kulturalno-towarzyskie serce Krakowa, miejsce spotkań, romantycznych spacerów, koncertów i wielu  imprez.

9. Nowy York ma swój maraton, Rio karnawał, a Kraków... Marsz Jamników! Już od 20 lat te sympatyczne pieski defilują ulicami miasta w przeróżnych, kolorowych strojach. I oczywiście co roku wybierany jest najdłuższy jamnik. :)

10. Chyba nie znamy nikogo w Krakowie, kto by ani razu go nie spróbował... Dziennie w Krakowie zjada się ich aż 150 tysięcy... O co chodzi? Oczywiście o obwarzanka! Wierzcie lub nie, ale to jedyny fast food na świecie z kilkusetletnią tradycją.

11. Kraków może pochwalić się wieloma zabytkami. Ale tylko jeden jest aż tak... smaczny. Początki restauracji „Wierzynek”  - jednej z najstarszych restauracji w Europie - sięgają 1364 roku, kiedy to kupiec Mikołaj Wierzynek wydał ucztę dla króla Kazimierza Wielkiego. Wyobraźcie sobie, że w tym samym roku powstał Uniwersytet Jagielloński!  

12. I na koniec trochę grozy... Oprócz dobrze Wam pewnie już znanego Krakowa istnieje jeszcze ten drugi Kraków... podziemny. O ile w podziemiach Rynku znajdziemy multimedialne muzeum historyczne, a w piwnicach kamienic chłodne piwo i fantastyczną atmosferę, o tyle w podziemiach Nowej Huty trafimy na schrony przeciwatomowe.  Niektóre ze schronów są czasami udostępniane turystom. Miłośnicy historii komunizmu i Zimnej Wojny będą zachwyceni!

2014-06-20

powrót >>>