Varia team

Jesteśmy zgranym zespołem ciekawych osobowości.

Są wśród nas wielbiciele kotów i zapaleni akwaryści, „słodyczożercy” i wyznawcy zdrowego stylu odżywiania, amatorzy spokojnych wieczorów z książką i nieuleczalni poszukiwacze wrażeń, pasjonaci siatkówki i klasycznego baletu, utalentowani chórzyści i kreatywni ogrodnicy… I chociaż każdy z nas jest inny, łączy nas to, że wszyscy bardzo lubimy siebie i swoją pracę, bez względu na to, czy właśnie pracujemy nad programem nauczania, prowadzimy warsztaty, przygotowujemy kanapki na variowe imprezy czy temperujemy kredki…


Medium 85ed38eb 8c0a 424e bd60 62071fe44e0f
Ola Gołdyn

Ola poprosiła o napisanie o niej paru słów - krótko o niej to bardzo trudne. ...więcej

Ola poprosiła o napisanie o niej paru słów - krótko o niej to bardzo trudne. Niezwykły przyjaciel, uważny i cierpliwy słuchacz, pomocna, radosna i niesłychanie prawdziwa - to właśnie Ona. Mieszanka pozytywizmu i romantyzmu, raczej życiowego niż literackiego. Jest otwarta i rozmowna, dzięki czemu bez najmniejszego problemu znajduje wspólny język ze swoimi uczniami, potrafi być dla nich wspaniałą inspiracją. Na jej lekcjach zawsze panuje świetna atmosfera, w której studenci uczą się i zaprzyjaźniają wzajemnie. To profesjonalistka. Nauczaniem języka polskiego zajmuje się już od kilkunastu lat i ciągle znajduje w tym pasję. Szkoli innych nauczycieli i sama ciągle się dokształca – nie tylko w dziedzinie metodyki. Odpowie na niemal każde pytanie dotyczące „polskiej szkoły filmowej” i gotyckich kościołów, najchętniej przy mocnej, aromatycznej kawie.

Medium 2f361c0b 13eb 49a8 ad4b cbcf6e63b36c
Magda Król

Pracuję w Varii, bo lubię ludzi, a tu spotyka się cały świat! ...więcej 

 

Pracuję w Varii, bo lubię ludzi, a tu spotyka się cały świat. Lubię pasjonatów, bo któż inny uczyłby się polskiego :). W ogóle lubię inność a nawet absurd – przynajmniej nie jest nudno, a można szukać podobieństw. Moją dewizą jest „Having Fun With Polish”, można dobrze bawić się ucząc zarówno konwersacji jak i polskiej gramatyki. Zapraszam więc na wspólne lekcje.

Medium e603dcfa 96ed 4fdc a79a 8cea7d3ae250
Magda Górna

W szkole Varia mam swoją „specjalizację”: udzielam lekcji on-line. ...więcej

Jako nauczycielka języka polskiego pracuję od kilku lat, najpierw na Ukrainie, potem w Irlandii, a teraz w Krakowie. W szkole Varia mam swoją „specjalizację”: udzielam lekcji on-line. Moi studenci mieszkają w różnych zakątkach świata, dzięki kontaktom z nimi „bywam” w Manchesterze, Tokio czy prowansalskim miasteczku. W realu spotykam się z moimi uczniami na kursach semestralnych i wakacyjnych. Mój przepis na udaną lekcję? Entuzjazm i energia połączone z wyważoną porcją gramatyki, a wszystko to w miłej i swobodnej atmosferze. A poza tym jestem niezawodnym kompanem w podróży, przyjacielskich pogaduszkach oraz… jedzeniu czekolady.

Medium 3dbe4897 0a8b 4632 b575 5b0ed18d0f39
Magda Szymczak

Moi studenci? Dobry materiał na zakładników ;) ...więcej

Mam słabość do czekolady i Viggo Mortensena jako Aragorna, uwielbiam zapach świeżo skoszonej trawy, ludzi z poczuciem humoru i czerwone wino. Moi studenci o mnie? "Terrorystka" :). Tak to już jest, gdy uczy się polskiej gramatyki… A ja o moich studentach? Dobry materiał na zakładników ;). Zdyscyplinowani i posłuszni moim instrukcjom. Na lekcjach z nimi zawsze jest strasznie ciekawie i masakrycznie fajnie. Zapraszam na lekcje wszystkich odważnych!

Medium 4eee7ae1 a6c2 45cb ae43 d8f6930a754d
Ela Łątka-Likh

Lekcja powinna być według mnie starannie skonstruowana i dobrze przemyślana. ...więcej

Lekcja powinna być według mnie starannie skonstruowana i dobrze przemyślana. Na zajęciach staram się dostrzegać każdego z osobna, odkrywać potencjał, a następnie rozwijać talenty. Poprzeczkę stawiam wysoko i skutecznie pomagam moim studentom pokonać wszelkie przeszkody językowe. W wolnych chwilach czytam, chodzę do kina i... marzę - ostatnio o tym, żeby w moim domu zamieszkał mały kot.

Medium 754a36f4 85d8 4869 81a3 f4e32936e45e
Karolina Łodygowska

Moja mama mówi, że mogłam zostać baletnicą, a moi przyjaciele, że robię najlepszą sałatkę z awokado. ...więcej

Moja mama mówi, że mogłam zostać baletnicą, bo dobrze tańczę. Moi przyjaciele, że robię najlepszą sałatkę z awokado, a moja szefowa, że zawsze jestem zaangażowana w swoją pracę. Faktycznie – uwielbiam tańczyć, zaskakiwać moich przyjaciół i …. uczyć, uczyć, uczyć! Moje lekcje polskiego? Przypominają dobry serial – z precyzyjnym scenariuszem, dobrze „zagrany” i zrealizowany z pełną pasją. Na lekcji „ci sami bohaterowie”, a ciągle dzieje się coś nowego. Jest przypomnienie ostatniego odcinka (powtórka), gramatyczna „intryga”, "sensacyjne" słownictwo i pełne emocji zakończenie… (ach, te testy!:)). A na końcu zawsze HAPPY END... :)

Medium 41aaec29 92b5 44b3 b5fa 0e96ec281f83
Ania Mikulska

Zostałam lektorką języka polskiego, ponieważ uczenie mam w genach. ...więcej

Zostałam lektorką języka polskiego, ponieważ uczenie mam w genach, ale jako jedyna z rodziny połączyłam swoje dwie pasje - nauczanie i poznawanie nowych kultur! Moją pracę mogę opisać parafrazując cytat z mojego ulubionego filmu: uczenie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, co Cię czeka! Spotkania ze studentami z tak różnych krajów traktuję jako wyzwanie, ooogromną przyjemność, a także możliwość realizowania siebie i swoich pasji. Uwielbiam poznawać kraje, z których pochodzą moi studenci. Ostatnio serce skradła mi Ameryka – kraj marzeń i nieograniczonych możliwości. To stamtąd przywiozłam najpiękniejsze „pamiątki” - optymizm i uśmiech, który nie znika z mojej twarzy.

Medium 250194e1 e5f8 4461 820f 63bfd1804626
Malwina Cieciora

Jeśli zauważysz w tramwaju lub autobusie kogoś, kto zaczytuje się w powieściach Stephena Kinga. ...więcej 

Jeśli zauważysz w tramwaju lub autobusie kogoś, kto zaczytuje się w powieściach Stephena Kinga, rozkłada mapę innego kraju, uderza palcami o kolano w rytm rockowych piosenek i przy tym bezwstydnie objada się rodzynkami, to będę ja! Podróżowanie i organizowanie wycieczek to moja pasja, ale najbardziej lubię miejsce, w którym się urodziłam, czyli Kraków. Jest on obecny także na moich lekcjach języka polskiego, podczas których wprowadzam studentów nie tylko w świat leksyki i gramatyki, lecz także przemycam kulturalne i historyczne smaczki Krakowa.

Medium 55766972 d672 4903 ad62 f11f0d65770f
Kamila Dąbrowska

W mojej rodzinie zawód nauczyciela to wielopokoleniowa tradycja. ...więcej

W mojej rodzinie zawód nauczyciela, podobnie jak przewodnika, to wielopokoleniowa tradycja. W moim przypadku praca lektora to nie tylko kontynuacja rodzinnych tradycji, ale przede wszystkim wielka pasja. Lekcje języka polskiego są dla mnie okazją spotkania wielu ciekawych ludzi z różnych zakątków świata. Jako lektorka języka polskiego pracuję już prawie dziesięć lat. W tym czasie miałam okazję uczyć różne grupy wiekowe i zawodowe na wszystkich poziomach zaawansowania. W nauczaniu języków jestem gorącym zwolennikiem metody bezpośredniej, dlatego na zajęciach staram się tworzyć warunki zbliżone do naturalnego poznawania języka. W skrócie sprowadza się to do jednej złotej zasady: mówienia, mówienia, mówienia. :) Prywatnie jestem mamą dwóch uroczych dziewczynek, z którymi uwielbiam spędzać czas, szczególnie aktywnie. Poza językami, moimi ulubionymi zajęciami są: jazda na rowerze, pływanie, piesze wycieczki, podróże, a od niedawna jazda na nartach.

Medium 5e0ddd2d d96d 4add 80d6 0eeed65ea2ec
Justyna Klyszcz-Bochniak

Na co dzień uczę polskiego i francuskiego, przemierzam miasto rowerem i stawiam czoła kapryśnej pogodzie. ...więcej

Na co dzień uczę polskiego i francuskiego, przemierzam miasto rowerem i stawiam czoła kapryśnej pogodzie. W wolnym czasie mogłabym nieustannie wylegiwać się w słońcu i zaczytywać we współczesnej prozie (szczególnie polskiej i francuskiej), z przerwami na wizyty w kinie i w teatrze (na widowni i na scenie, bo grać bardzo lubię). Wygospodarowałabym też chwil kilka na rower i biegi. Od czasu do czasu wyruszyłabym do jakiegoś obcego kraju i czyniła go mniej obcym. Żeby mieć na to wszystko siłę posilałabym się pysznymi, włoskimi makaronami i japońskimi zupami (koniecznie przygotowanymi przez kogoś, bo sama gotować nie cierpię). A na deser, herbatę z cytryną i szarlotkę – tak po polsku proszę. :)

Medium a3aa3e2e e15b 40a1 8f4d f31180f11403
Agnieszka Zięba

Już od  (dobrych :)) kilku lat promuję język i kulturę polską. ...więcej

Już od  (dobrych :)) kilku lat promuję język i kulturę polską – nie tylko w kraju ale też za granicą; ostatnie cztery lata spędziłam jako lektor w Bułgarii.  Inspiracji do moich lekcji szukam wszędzie, również na wakacjach. Podróżuję kiedy tylko mogę, najchętniej do Stambułu i na Bałkany, ale moje największe marzenie to wyprawa do Azji. Pasjonuje mnie kino, folklor, zapomniane historie i legendy (zwłaszcza te krakowskie), moda, muzea i targi staroci. Moim ulubionym miejscem w Krakowie są Planty – o każdej porze dnia i roku.

Medium 0f300eae 98b2 4ead a4c2 249e1f6b692a
Magda Kowalska

Nauczanie jest bardzo inspirującym procesem... więcej

Nauczanie jest bardzo inspirującym procesem... Odpowiedzi na pytania czego się uczymy, w jaki sposób, co daje nam zdobyta wiedza, jak nas rozwija i kształtuje, szukałam początkowo tylko jako uczestniczka różnych kursów. Od kilku lat zastanawiam się nad tymi zagadnieniami obserwując pracę moich studentów. Nigdy nie przestaną ciekawić mnie ich historie i rozmaite motywacje, które skłoniły ich do nauki jednego z najtrudniejszych języków na świecie. Zdecydowanie uważam, że na naukę nigdy nie jest za późno, a „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”, pewnie więc dlatego sama uczę się języków na kursach i staram się jak najaktywniej spędzać wolny czas: regularnie biegam, zaczynam jeździć na nartach i skaczę ze spadochronem, a w chwilach odpoczynku chętnie czytam, chodzę do kina i do teatru.

Medium 888ed592 69be 4b0e a305 54d7a24e4cc4
Joanna Gorzkowska

Ktoś kiedyś napisał: „Granice mojego języka są granicami mojego świata” ...więcej

Ktoś kiedyś napisał: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Od kilku lat jako lektorka języka polskiego pomagam ludziom z całego świata w poszerzaniu tych granic. Lubię uczyć gramatyki, ponieważ to w niej zawiera się logika języka.

Poza tym bywam tłumaczką, lubię fotografię, koty, szydełkowe zabawki i czytanie do późnej nocy. Marzę o tym, żeby kiedyś się nauczyć fińskiego, japońskiego i islandzkiego.

 

Medium 89fc516c 1b37 4bc4 8520 4c0098802b0b
Ania Stelmach

Mówi się, że można uczyć podręcznika, języka albo studenta. ...więcej

Mówi się, że można uczyć podręcznika, języka albo studenta. Dla mnie to ostatnie jest najważniejsze, ale i najtrudniejsze, bo zmusza do uważności, ciągłych poszukiwań, szukania inspiracji. Staram się, żeby na moich zajęciach dużo się działo, była przyjazna i twórcza atmosfera, nie wkradła się rutyna. Żeby lekcja była spotkaniem, na które się czeka! Mimo wielu lat pracy wciąż lubię uczyć, bo wiem, że wiele dając - dużo dostaję.  

Medium ca77ba31 91c9 43d2 a55b a8c74f67177f
Ania Wrzosek

Uczenie języka to praca idealna dla tych, którzy nie lubią się nudzić. To idealna praca dla mnie!...więcej

Uczenie języka to praca idealna dla tych, którzy nie lubią się nudzić. To idealna praca dla mnie! 
Uwielbiam spędzać aktywnie czas - chodzę po górach, podróżuję, tańczę. Moje najnowsze hobby to gotowanie (bardzo lubię eksperymentować w kuchni, ale jeszcze bardziej lubię jeść!). Moją największą pasją jednak, poza uczeniem języka polskiego, jest muzyka - i cały czas kształcę się w tym kierunku. Często zdarza mi się wykorzystywać piosenki podczas moich lekcji (ale jeśli nie lubisz śpiewać, nie martw się, nikogo do niczego nie zmuszam!). Kto wie, może kiedyś uda mi się połączyć obie te pasje? 

Medium 42806161 d9e6 4781 8b9a 18018aeccf06
Monika Barańska

Jestem wirtualną lektorką. :) W szkole VARIA prowadzę zajęcia online i codziennie przenoszę się do innego zakątka świata. ... więcej

Jestem wirtualną lektorką. :) W szkole VARIA prowadzę zajęcia online i codziennie przenoszę się do innego zakątka świata. W ten sposób poznałam już studentów z … 30 różnych krajów: od Stanów Zjednoczonych, przez Iran po Japonię i Australię.

Moje lekcje? Urozmaicone informacjami kulturowymi i ciekawostkami o języku polskim, z ćwiczeniami fonetycznymi, gramatyką i przede wszystkim komunikacją. Zawsze w luźnej, bezstresowej atmosferze!

W wolnym czasie czytam, podróżuję, chodzę po najstarszych wulkanach w Europie, oddaję się lekkiemu nałogowi oglądania seriali i doskonalę się w technikach makijażowych.

Medium 54e41ec3 dfe8 444f a1d6 a46a3b6358ba
Agata Szybura

Nieustannie w biegu. Trochę roztrzepana, trochę rozgadana, ...więcej

Nieustannie w biegu. Trochę roztrzepana, trochę rozgadana, zwykle z uśmiechem od ucha do ucha.
Jestem nauczycielką języka polskiego od kilku lat. W pracy angażuję się na… 200%, bo wprost uwielbiam moich studentów.
Lubię, gdy na lekcji jest wesoło, gwarno, intensywnie i efektywnie. Dzięki temu moi studenci po kursie naprawdę MÓWIĄ po polsku. 

Prywatnie jestem mamą dwóch ślicznych krakowianek. Po pracy, a raczej miedzy pracą a domem, piszę doktorat, w którym badam, jak funkcjonują dzieci z innych krajów w polskich szkołach. Często też zaszywam się w jednej z krakowskich kawiarni, gdzie oddaję się mojej pasji – książkom i delektowaniu się aromatyczną kawą.

Medium 1934eb94 81c8 49a7 b8b4 a0a93ec80283
Lucyna Boryczko

Jestem krakowianką z wielką miłością do swojego miasta, choć moją pasją są podróże – takie spontaniczne, bez planu.

Jestem krakowianką z wielką miłością do swojego miasta, choć moją pasją są podróże – takie spontaniczne, bez planu. Uwielbiam pomieszkiwać w różnych krajach, bo tylko tak mogę chłonąć atmosferę iejsca i poznać „tubylcze” zwyczaje.  Moje krakowskie życie, to przede wszystkim ludzie: rodzina, starzy i nowi przyjaciele i moi studenci. Kocham jeździć na rowerze, tańczyć, chodzić po górach, słuchać muzyki na żywo, jeść egzotyczne owoce i pić aromatyczną kawę.

Medium c39a5f72 d7c0 455f 9b02 5de8f349e993
Aneta Kawa
Medium e14948b8 8153 4e68 a14f 526b6f77c34d
Katarzyna Hoffmann

Medium c7e271b8 e139 473e a76c 522fda8950c6
Ania Graczkowska
Medium 7d493c81 d373 4f90 bb6a b98ea8a28676
Patrycja Koszyk-Barańska

Fff
Marek Klapka

Chłop do tańca i do różańca. ...więcej

Gaduła. Szaleństwo „języka” przelewa na swoje projekty, co sprawia, że zawsze czekamy na nie z niecierpliwością. Chłop do tańca i do różańca. Niejedna chciałaby mieć takiego męża, syna, a przynajmniej brata…

Medium 13863814 e298 4046 aa41 ad94c884efb4
Tomek Klimek

Znak rozpoznawczy: biały kaszkiecik. ...więcej

Tomek to nieoceniony znawca Krakowa, który jako jedyny wie, ile dziewic zjadł smok wawelski ;). Nasi studenci doceniają jego poczucie humoru i możliwość otrzymania odpowiedzi na każde pytanie, nieważne, czy dotyczy wawelskiego czakramu, czy intryg królowej Bony.

Znak rozpoznawczy: biały kaszkiecik.

Fff
Klaudia Koszela

Optymizm, dystans i poczucie humoru. ...więcej

Polonistka z artystyczną duszą. Tworzy nasz variowy świat przelewając na papier to, co dla nas istotne: optymizm, dystans i poczucie humoru. Czyli też spory kawałek siebie…

Medium 231b5ce0 6791 4f99 ad10 a2137c0a2971
Karolina Gucko

O Hiszpanach wie (prawie) wszystko. ...więcej

Niezastąpiona. W tłumaczeniach, w korekcie tekstu, w pogaduszkach o polityce. Podróżniczka i Poliglotka. Zna chyba wszystkie języki świata, a przynajmniej z większością z nich miała do czynienia. O Hiszpanii i Hiszpanach wie (prawie) wszystko.

Medium 9d6523f3 dead 4aa7 acf7 f68398a68132
Helenka Ermolaeva

Z Winnicy, a czasem i z Krakowa. ...więcej

Z szerokim uśmiechem, bezpośrednia i życzliwa. Nasza „była” kursantka z Ukrainy, która została już z nami na dobre. Z Winnicy, a czasem i z Krakowa troszczy się o naszą rosyjską wersję strony internetowej. Jej pełne serdeczności maile zawsze wprawiają nas w dobry nastrój.